Zprávu o mém zdraví můžu dát novinářům, prohlásil Zeman. Hrad však žádost o ni odráží

Můžu nechat sepsat zprávu o mém zdravotním stavu a předat ji novinářům, prohlásil Miloš Zeman. Získat ale dokument o „dvou listech papíru“, jak ho prezident označil, není jednoduché. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček nechce říct, jakým způsobem o zprávu požádat. Překvapený prezidentovým vyjádřením je i sám lékař, který by podle Zemana mohl dokument sepsat.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Kancelář prezidenta republiky | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

„Pokud já vím, tak lékařská zpráva zahrnuje tlak, to je 120/80, v případě cukrovkáře glykémii krátkodobou a dlouhodobou, vyšetření plic, srdce, to je EKG, oční pozadí, to mám také v pořádku,“ prohlásil v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman.

Reagoval na dotaz, proč místo klasické lékařské zprávy zveřejňuje stručná shrnutí svého zdravotního stavu.

„Já můžu klidně pana (Martina) Holcáta (šéf prezidentského lékařského konzilia, pozn. red.) poprosit, ať to sepíše na dva listy papíru a předá novinářům. Ale nebude tam nic jiného než to, co už jste slyšeli,“ doplnila poté hlava státu.

Počkejte si, ozvu se

Server iROZHLAS.cz se proto obrátil na mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka s tím, že redakce má o zmíněnou lékařskou zprávu zájem. „(O zprávu) může požádat pan prezident. Nikoliv Jiří Ovčáček. Jiří Ovčáček také nemůže požádat vašeho ošetřujícího lékaře o sepsání zprávy o vašem zdravotním stavu,“ reagoval nejprve mluvčí.

Redakce proto Ovčáčkovi upřesnila, že s ním komunikuje coby s tiskovým mluvčím prezidenta republiky. Jestli prezident Holcáta o zdravotní zprávu požádá a zda ji následně bude mít Český rozhlas k dispozici, však z odpovědi nevyplynulo.

„V každém případě děkuji za nezištnou starost o zdraví pana prezidenta, dojala jste mne. Je vidět, že vám na Miloši Zemanovi nesmírně záleží.“

Jiří Ovčáček (mluvčí prezidenta republiky)

„Ani tiskový mluvčí nemá žádné zákonné právo dožadovat se vydání lékařské zprávy o druhé osobě. Je plně na panu prezidentovi, jak bude postupovat. V případě, že obdržím v této věci jakoukoliv novou informaci, obratem vám ji samozřejmě sdělím. Do té doby jsou ovšem veškeré dotazy bezpředmětné,“ doplnil ještě Ovčáček.

Co přesně má tedy redakce udělat, aby zprávu o zdravotním stavu získala, pak neupřesnil ani hradní kancléř Vratislav Mynář. „Myslím, že PP (pan prezident; pozn. red.) řekl, že když mu (Holcátovi) řekne, může (zprávu) sepsat. Nejsem si jist, jestli řekl a tím sepsal,“ napsal Mynář v sms zprávě.

Stručně a jasně

Lékaře a bývalého ministra zdravotnictví Rusnokovy vlády Holcáta přitom na dotaz serveru iROZHLAS.cz překvapilo, že by měl zprávu o zdravotním stavu prezidenta Zemana sepisovat. Vyjádření hlavy státu ho podle jeho slov zaskočilo, neboť – stručnou - lékařskou zprávu sepsal letos v srpnu.

Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?

Číst článek

A Pražský hrad ji pak v polovině měsíce publikoval v sekci Aktuální tiskové zprávy. „Dne 20. července 2017 proběhlo komplexní klinické a laboratorní vyšetření pana prezidenta v Nemocnici Na Homolce. Na základě těchto výsledků můžeme konstatovat, že současný zdravotní stav pana prezidenta je velmi dobrý. Díky úpravě režimu a stravování došlo ke snížení hmotnosti a stabilizaci dlouhodobé hladiny cukru. Jediný zdravotní neduh, který v současné době pana prezidenta trápí, je neuropatie dolních končetin,“ stojí v krátkém sdělení, pod kterým je podepsán právě Holcát.

Více informací o prezidentově zdravotním stavu zpráva neprozrazuje. Podle Holcáta byla domluva, že bude takto stručná.

O zdraví prezidenta Miloše Zemana se přitom spekuluje už delší dobu. Naposledy například při květnové návštěvě Číny, kdy zavrávoval při vystupování z letadla. Při společném focení státníků na summitu k Hedvábné stezce pak museli všichni politici čekat, až Zemana na společné focení doveze vozík. Mluvčí Ovčáček to tehdy vysvětloval tím, že prezident absolvuje velmi náročný program.

Zdravotní stav prezidentských kandidátů

Kompletní lékařskou zprávu zveřejnil prezidentský kandidát Michal Horáček. Na jeho webu je k dispozici dokument o 78 stranách, který detailně popisuje Horáčkův zdravotní stav. Lékař Marek Hilšer, další z prezidentských kandidátů, prozatím údaje o své zdravotní kondici nezveřejňoval. Pavla Čechová z jeho týmu pro server iROZHLAS.cz uvedla, že až Hilšer nasbírá 50 tisíc podpisů potřebných pro kandidaturu, teprve pak absolvuje lékařskou prohlídku, jejíž výsledky zveřejní. Jiří Drahoš, druhý nejstarší z dosud oznámených kandidátů, lékařskou zprávu zveřejnit neplánuje. Jeho mluvčí Lenka Pastorčáková serveru iROZHLAS.cz napsala, že žádná zdravotní omezení ani komplikace Drahoš nemá, pouze bere léky na zvýšený krevní tlak.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme