Zdravotní stav prezidenta je oproti úterku lepší

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se zlepšuje. Hlava státu už je bez teplot a podle ošetřujícího lékaře Ilji Kotíka může chvílemi i pracovat. Jak hlásí z Ústřední vojenské nemocnice v Praze reportérka ČRo 1 - Radiožurnálu Eva Hůlková, Kotík zároveň poznamenal, že nástup nemoci byl horší než jindy, ale dnes je už prezidentovi lépe. Antibiotickou léčbu nebylo třeba měnit, pacient na zvolené léky reaguje dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Primář Ilja Kotík zdůraznil, že lékaři mají léčbu pod kontrolou. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka má prezident snahu pracovat, rozmýšlí novoroční projev, zabývá se zákony, avšak lékaři jeho aktivitu omezují. Časové horizonty hospitalizace, či natáčení novoročního projevu jsou zatím nejasné, vše záleží na dalším průběhu nemoci.

Havel je od pondělí ve střešovické nemocnici kvůli zápalu plic. Rentgenové vyšetření potvrdilo, že prezident má zápal pravé plíce. Ještě před polední informací lékařů řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ve středu ráno Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že Václav Havel spal klidně. V úterý večer mu fyzioterapeut docent Kolář částečně uvolnil dýchací cesty. "To znamená, že ten stav není nelepší, ale nijak se nezhoršuje."

"Lékaři čekají, až začnou zabírat antibiotika, která nasadili. Tam je potřeba určité lhůty - doktor Kotík hovořil o 24 hodinách - takže záleží na tom, jak prezidentův organismus bude reagovat a vnímat tato antibiotika, zdůraznil pro ČRo 1 - Radiožurnál Ladislav Špaček. "Je postižena pravá plíce. To je ta, která byla před pěti lety prezidentovi částečně odoperována kvůli zhoubnému nádoru. Takže ten stav je relativně vážný a je zapotřebí být neustále v pohotovosti."

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček: Zdravotní stav Václava Havla

Václav Havel byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v pondělí. Jeho ošetřující lékař Ilja Kotík konstatoval, že rozsah nevzdušnosti pravé plíce je větší než obvykle. "Potvrzujeme ještě přítomnost zápalu plic provázeného výpotkem v pohrudniční dutině," dodal v pondělí.

Pracovníci prezidentské kanceláře zrušili veškerý Havlův pracovní program. Špaček ale nechtěl spekulovat o tom, že by Havel 1. ledna v televizi nepřednesl svůj tradiční novoroční projev.

Léčebnou taktiku stanovuje mikrobiolog na základě kultivačních výsledků, které se neustále doplňují. "Máme rezervy, máme i kontakty ze zahraničí. Kdyby bylo potřeba, samozřejmě je využijeme," uvedl Kotík.

Zdravotní problémy trápí pětašedesátiletého prezidenta již řadu let. Před touto hospitalizací byl v nemocnici koncem října, a to kvůli potížím s průduškami. Měsíc před tím byl v nemocnici, když ho zastihla srdeční arytmie. V prosinci 1996 lékaři Havlovi odebrali právě polovinu pravé plíce, aby odstranili zhoubný nádor.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme