Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?

Jak loni ukázala například mdloba Hillary Clintonové během prezidentské kampaně, zdraví kandidátů je důležitým tématem prezidentských voleb. Čeští kandidáti voliče o své kondici přesvědčují takřka akrobatickými kousky, rozsáhlými lékařskými zprávami nebo spoléhají na svůj nízký věk. Miloš Zeman, kterého trápí viditelná únava, naopak ze svého tempa slevuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček | Foto: Filip Jandourek

Miloš Zeman

O zdravotní kondici Miloše Zemana se naposledy spekulovalo během jeho květnové návštěvy Číny, kde byla na prezidentovi vidět znatelná únava. Na závěrečnou fotografii státníků účastnících se konference k Nové hedvábné stezce ho musel přivézt golfový vozík. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček únavu přisoudil prezidentovu náročnému programu oněch dní. 

Unavenému prezidentovi pomáhala v Číně při chůzi ochranka. 'Pracoval jsem jako kůň,‘ vysvětluje

Číst článek

Nabitý program má Zeman i nyní. V minulých dnech v Bruselu vedl českou delegaci na summitu NATO, 29. května odjel na třídenní návštěvu Jihomoravského kraje. Na začátku června se chystá na státní návštěvu Vietnamu i na zahájení Expa 2017 v Kazachstánu. Do konce prvního volebního období by měl stihnout ještě avizovanou návštěvu Ruska nebo dosud odkládanou cestu do USA.

Jak upozornily Hospodářské noviny, Zemanův program v Asii bude kvůli únavě na doporučení jeho lékařů upraven. "S ohledem na jeho únavu jsme upravili program tak, jak se dalo," řekl novinám Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Prezidenta čeká méně ceremonií. "Vzhledem k tomu, že se tam čeká vysoká teplota a velká vlhkost, snažíme se, aby to všechno bylo pokud možno v jednom místě. Snažíme se, aby pan prezident byl co nejméně zatížen," dodal Mynář. Podle něj ale není možné upravit dlouhodobě plánované cesty po Česku, Zemana tak v nejbližší době čeká ještě cesta na Vysočinu a do Jihočeského kraje.

Zdravotní stav prezidenta

Ze současných prezidentských kandidátů je Zeman nejstarší. Na konci druhého období by mu bylo 78 let. Trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, která způsobuje jeho nejistou chůzi. V srpnu 2015 také novinářům přiznal, že mu lékaři diagnostikovali 40% ztrátu sluchu. Vysoký věk za překážku nepovažuje, jak naznačil během ohlášení své druhé kandidatury. Tehdy připomněl jiné státníky politicky aktivní i ve vysokém věku, například Tomáše Garrigue Masaryka nebo Konrada Adenauera. Zmínil také současného prezidenta Rakouska Alexandera van der Bellena, který je Zemanovým vrstevníkem.

Podle jednoho ze současných prezidentových lékařů, internisty Lubomíra Nečase to ale nestačí, hlava státu by podle něj měla hlavně relaxovat, což právě kvůli nabitému programu není možné. "Jeho únava plyne z náročnosti akcí, které má v tuto chvíli jednu za druhou. Chybí mu tam odpočinek," řekl Nečas s tím, že by prezident potřeboval týden či dva volna. "Bohužel, z pracovních důvodů to nelze a v tuto chvíli se skutečně může jevit unavený," dodal pro HN.

Ještě před zveřejněním zprávy v Hospodářských novinách požádal server iROZHLAS.cz o aktuální lékařskou zprávu o zdravotním stavu prezidenta. Ale Miloš Zeman odpověděl prostřednictvím svého mluvčího, že ji zveřejnit nehodlá. 

O problémech prezidenta nemůže být řeč

„O svém zdravotním stavu pan prezident zcela otevřeně hovořil na tiskové konferenci, na které oznámil kandidaturu. Stejně tak pan prezident o zdravotním stavu otevřeně hovoří při setkáních s občany v krajích. Považujeme tato osobní vyjádření za zcela dostačující," napsal serveru iROZHLAS.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Lékařské konzilium, které má na prezidentův zdravotní stav dohlížet, se nyní neschází. Server Seznam.zprávy přinesl informaci, že o hlavu státu nově pečují tři lékaři. Miloslav Kalaš, vedoucí oddělení smluvních vztahů a revizí v pražské Nemocnici Na Homolce, kde se stará o VIP pacienty. Další z nich, zmíněný Lubomír Nečas, se specializuje na výkonnost sportovců a pacienty s větší fyzickou aktivitou. Zároveň je předsedou Strany práv občanů ve Zlínském kraji. Třetím lékařem je Tomislav Švestka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, specializuje se na gastroenterologii se zaměřením na nemoci jícnu, žaludku a poruchy trávicího traktu.

Setkání celého lékařského konzilia se podle Ovčáčka v nejbližší době neplánuje, není k tomu důvod. Jednotliví členové konzilia jsou průběžně k dispozici. Konzilium se svolává pouze v případě závažných zdravotních problémů. „A o těch nemůže být v případě pana prezidenta řeč," doplnil Ovčáček.

Přestože cukrovka může mít rychlý progres, vedoucí zmíněného konzilia Martin Holcát pro iROZHLAS.cz uvedl, že „při dnešní terapii a pravidelných kontrolách je to u pacientů s diabetem výjimečné." Zopakoval i svůj starší výrok, že dalších šest let v úřadě je Zeman schopen zvládnout.

Jiří Drahoš

Ani druhý nejstarší z dosud oznámených kandidátů, osmašedesátiletý Jiří Drahoš lékařskou zprávu neplánuje zveřejnit. „Veřejnost ale může ujistit, že nemá žádná zdravotní omezení a neví o ničem, co by se dalo považovat za zdravotní komplikaci," napsala Drahošova mluvčí Lenka Pastorčáková. Jediné léky, které Drahoš pravidelně užívá, jsou ty na lehce zvýšený tlak.

Slanit Nuselák

„K jeho dobré kondici jistě přispívá i to, že celý život aktivně sportoval a sportuje stále – běžkuje, hraje s vnuky fotbal, nedávno na vozíku bez újmy slanil Nuselák, pracuje na zahradě, k tomu všemu nikdy nekouřil," dodala jeho mluvčí. O víkendu také bývalý předseda Akademie věd ČR vyšlápl s manželkou túru na Radhošť. Od Pusteven na vrchol a zpět šlo o trasu dlouho zhruba 10 kilometrů, informovala jeho mluvčí.

Michal Horáček

Textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček, kterému mimochodem současné kurzy jím kdysi založené Fortuny dávají hned po Drahošovi nejvyšší šance soupeřit se Zemanem o post prezidenta v druhém kole, se rozhodl jít otevřenou cestou. Na svých oficiálních webových stránkách čtyřiašedesátiletý kandidát zveřejnil velice podrobné lékařské zprávy za rok 2013, 2015 a 2016. Lze se v nich mimo jiné dočíst, co Horáček snídá, podrobný krevní obraz, velikost prostaty z pravidelného vyšetření sonografem, rodinnou anamnézu i to, že v roce 2003 prodělal úraz oka. Den textař začíná jogurtem a banánem, končí salátem.

„Já sám jsem zveřejnil všechno, co se zveřejnit dalo, včetně lékařských zpráv. Hned zkraje jsem řekl, že má kampaň bude maximálně transparentní, a hodlám to dodržet. Samozřejmě bych byl rád, aby kandidáti na jakoukoli politickou funkci byli podobně transparentní. Je však na voličích, zda tomuto kritériu budou přisuzovat stejnou váhu jako já," řekl pro iROZHLAS.cz k svému rozhodnutí odhalit zdravotní dokumentaci Horáček. Její podrobnost považuje za nutnou. Toho, že šel jako zatím jediný z kandidátů takzvaně s kůží na trh, nelituje.

Způsobilost k řízení státu

„Možná kdybych snídal panáka vodky, mohlo by to voliče zneklidnit. Vrcholné funkce ve vedení státu jsou extrémně náročné, zahrnují mnohahodinová jednání v různých jazycích a často i různých časových pásmech. Člověk, který se o takovou funkci chce ucházet, by měl být maximálně fit. Na jednu stranu potřebujete potvrzení o zdravotní způsobilosti, i když chcete ve vyšším věku řídit auto, ale na řízení státu nic podobného nepotřebujete. Možná by se to mělo změnit," dodal.

Marek Hilšer

Nejmladší kandidát na prezidenta, jednačtyřicetiletý lékař Marek Hilšer by zveřejňování lékařské zprávy ve svém věku považoval za prázdné gesto. „Mé zdraví a sílu mohou občané vidět na vlastní oči na ulici při sběru podpisů a určitě ho uvidí i během kampaně, dostanu-li prostor v médiích. Mohou si vsadit na to, že budu nejživější kandidát," napsal pro iROZHLAS.cz s tím, že pokud do voleb prodělá závažné onemocnění nebo úraz, veřejnost bude informována. 

První kolo prezidentských voleb by se mělo konat v lednu nebo nejpozději na začátku února 2018. Miloš Zeman se stal historicky prvním přímo zvoleným prezidentem v roce 2013. V druhém kole tehdy porazil Karla Schwarzenberga se ziskem 54,80 % hlasů.

Ostatní oslovení kandidáti Otto Chaloupka, Miroslav Sládek a Igor Sládek do uzávěrky článku na dotaz iROZHLAS.cz nereagovali.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme