Zdravotní ústavy budou sídlit v Ostravě a v Ústí nad Labem, Praha neprošla

Zdravotní ústavy budou sídlit v Ústí nad Labem a v Ostravě. Poslanci přes nesouhlas ministra zdravotnictví podpořili senátní návrh, aby jedno z center sloučených zdravotních ústavů bylo místo v Praze na severu Čech. Vláda si od transformace 14 zdravotních ústavů do dvou center slibuje úspory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Marián Vojtek

Autorka návrhu, mostecká senátorka Alena Dernerová argumentovala tím, že sídla zdravotních ústavů mají být v ekologicky nejvíc postižených regionech, tedy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Například ústecký zdravotní ústav má špičkovou imunologii s letitou tradicí, o kterou si kraj, kde jsou kvůli znečištěnému ovzduší tisíce dětí s poruchami imunity, nemůže dovolit přijít. Totéž platí o Ostravě.

Poslanci jí dali za pravdu, což ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera nepotěšilo. Nicméně byl rád za to, že se už roky plánovanou transformaci zdravotních ústavů podařilo dotáhnout do konce i když Praha zůstane v tomto směru stranou.

„Já jsem zastával vládní návrh, protože se nám zdálo vhodnější, aby ústav pro převážnou většinu Čech zůstal v Praze a abychom mohli pokračovat s redukcí agend v oblasti Státního zdravotního ústavu. Na druhé straně si myslím, že to nejpodstatnější je, že poslanci podpořili vznik dvou ústavů proti současnému provizoriu,“ řekl ministr Heger.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme