‚Z rezervačního systému jsme neviděli vůbec nic.‘ Zdravotní ústavy zatím očkují hlavně zaměstnance

Po odhalení, že ve Státním zdravotním ústavu v Praze očkovali příbuzné zaměstnanců, se pozornost obrátila i na zdravotní ústavy v Ústí nad Labem a Ostravě. Každý z nich získal přes tisíc vakcín. Například v Ústí ale zatím většina ampulek leží v mrazicích boxech. „Ve čtvrtek jsem se dozvěděl, že se mění priority. Místo záchranářů máme očkovat důchodce,“ říká vedoucí centra imunologie Vlastimil Král. S rezervačním systémem je prý nikdo neseznámil.

Ústí nad Labem/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V očkovacích centrech zdravotních ústavů by měli v budoucnu proti koronaviru očkovat širokou veřejnost. Ilustrační foto | Foto: Hendrik Schmidt | Zdroj: Reuters

Do Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem v úterý nečekaně přivezli tisíc dávek vakcíny proti koronaviru, oproti původnímu plánu o dva dny dříve.

‚Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo.‘ Některé nemocnice očkují i příbuzné mimo hlavní pořadníky

Číst článek

Ústav měl nejprve proočkovat zaměstnance, kteří odebírají vzorky a pracují na vyhodnocování testů v laboratořích. Poté měli přijít na řadu záchranáři z integrovaného záchranného systému.

Ve čtvrtek se ale vše změnilo. „Ve 14.00 to zastavili, změnili priority a přišlo nám, že máme očkovat sebe, hygieniky, zdravotníky a seniory nad 80 let,“ popisuje pro Radiožurnál vedoucí Centra imunologie a mikrobiologie ústeckého ústavu Vlastimil Král.

„Kde je ale máme takhle narychlo vzít? Měli by se hlásit přes rezervační systém, o kterém ale nikdo vůbec neví, jak bude fungovat.“

Vše podle strategie

Přes 1200 dávek očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech dorazilo i do Zdravotního ústavu Ostrava. Tam dosud stihli naočkovat zhruba 80 svých zaměstnanců, další na řadu by měli přijít moravskoslezští hygienici.

Očkování v SZÚ

Státní zdravotní ústav v Praze dostal přiděleno na tisíc nedostatkových vakcín. A mimo svých zaměstnanců naočkoval i jejich příbuzné, jak ve středu upozornily Seznam Zprávy. Podle serveru se tak stalo po tlaku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vakcíny spotřebovali co nejrychleji. Plán, komu je přidělit, prý ale ředitel ústavu Pavel Březovský nedostal, proto nabídl očkování zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům. Ve čtvrtek na funkci rezignoval.

„Obdržené vakcíny budou v souladu s očkovací strategií použity pouze pro prioritizované skupiny osob. Větší část pak bude redistribuována na zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb,“ přibližuje pro iROZHLAS.cz ředitel ústavu Eduard Ježo.

„Protože se staneme i očkovacím centrem, bude vakcinace samozřejmě nabídnuta i veřejnosti prostřednictvím centrálního rezervačního systému,“ dodal Ježo, který řídí tým zhruba 500 lidí. Zároveň odmítl, že by jeho kolegové měli možnost zařídit přednostní vakcinaci pro své příbuzné.

Rezervační systém

Právě zmiňovaný rezervační systém spustila vláda v pátek ráno. Od samého začátku ale uživatelé hlásili velké problémy i úplné výpadky webových stránek.

Do pátečního poledne se do systému zaregistrovalo zhruba 78 000 lidí, přičemž 3000 z nich získalo i termín očkování.

Vedoucí centra imunologie ústeckého ústavu Král zatím podle vlastních slov neví, jak budou do systému zapojeni. Nikdo je prý s ním neseznámil.

Šéf Státního zdravotního ústavu Březovský rezignoval kvůli kauze s očkováním příbuzných zaměstnanců

Číst článek

„Z rezervačního systému jsme neviděli vůbec nic. Mimo ty rezervace je integrovaný záchranný systém i domovy důchodců. Jeho úloha mi proto není vůbec jasná,“ upozorňuje s tím, že by se podle něj chtěl začít řídit od příštího týdne.

Koho budou tedy očkovat v pátek? „Chceme naočkovat asi 20 vybraných pracovníků. S lidmi nad 80 let proto počítáme, pouze pokud si je dovezeme auty a budou někde poblíž,“ pokračuje.

Očkovat zatím nebudou zaměstnance, kteří covid-19 prodělali v uplynulých třech měsících. Král dodává, že mezi ně patří i on, na vlastní očkování si tak ještě musí počkat.

Se zdravotním ústavem, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, vláda počítala jako s koordinačním zásobovacím centrem a očkovacím centrem zároveň. Vedoucí Král proto v pondělí rozveze část vakcín na pobočku v Plzni a do sídla středočeských hygieniků v Praze.

Vít Kubant, Artur Janoušek, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme