Zdravotníci čekají na podrobnosti úhradové vyhlášky

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se situace ve zdravotnictví dramatizuje. Z jeho setkání s lékaři na sjezdu České lékařské komory tento víkend prý vyplynulo, že už zhruba 7000 z 16 tisíc nemocničních lékařů je připraveno podat na konci roku výpověď v souladu s akcí lékařských odborů Děkujeme, odcházíme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s léky

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

Ve středu proto o možnostech zlepšení jejich perspektivy chce jednat s premiérem Petrem Nečasem. Zvyšování platů nicméně ministr Leoš Heger nepovažuje za reálné. Na sjezdu České lékařské komory obhajoval úspory. Podle něho by naopak zdravotnická zařízení měla získat potřebné finance na mzdy lékařů z úspor.

Delegáti sjezdu České lékařské komory o víkendu varovali také před záměrem ministerstva snížit novou úhradovou vyhláškou platby pojišťoven a vyzvali také ambulantní lékaře, aby akci lékařských odborů morálně podpořili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko ve Světě o deváté

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zoran Jojko ve Světě o deváté poznamenal, že do dnešního dne měl ministr zdravotnictví Leoš Heger do návrhu úhradové vyhlášky na příští rok zapracovat připomínky ambulantní sféry.

Heger v původním návrhu vyhlášky počítal s poklesem plateb nemocnicím za akutní péči o pět procent a za následnou péči v léčebnách o deset procent. Ambulancím chtěl ubrat dvě procenta. Na sjezdu ale uvedl, že pokles úhrad lékařům i nemocnicím v příštím roce se bude pohybovat na úrovni dvou procent. Novinářům pak řekl, že se rozhodl vycházet z optimističtějšího propočtu zdravotních pojišťoven, které chtěly dát za péči víc.

„Proti roku 2010 nám chce ministerstvo snížit hodnotu bodu a zpřísnit limity,“ připomněl Jojko. „Z trhu průběžně mizí levné léky a ačkoli se staráme o pacienty stejně, musí tak dostat léky dražší a nejsme schopni odhadnout cenový vývoj léků v příštím roce.“

Jojko také varoval, že snížení hodnoty bodu může znamenat obrovský propad příjmů zdravotních zařízení. „Může to znamenat zpomalení zdravotní péče i její dostupnosti.“

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme