Zdravotníci hrozí po schůzce s premiérem dalšími protesty

Česku hrozí další protesty zdravotníků. Zdravotnické a lékařské odbory se totiž s premiérem Petrem Nečasem a ministrem Leošem Hegerem nedomluvily, kde vzít peníze na zvýšení platů v krajských nemocnicích. Odboráři žádají změnu úhradové vyhlášky. Chtějí, aby pojišťovny platily více za péči a aby se tak do nemocnic dostalo více peněz. Ministerstvo zdravotnictví to ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda LOK-SČL Martin Engel

Předseda LOK-SČL Martin Engel | Zdroj: ČTK

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel odešel z jednání zklamaný.

„Já jsem skutečně přicházel s tím, že bude naděje změnit úhradovou vyhlášku na druhé pololetí. Byli jsme pořád zatahováni do politické roviny. Že prostě mezi kraji a centrální vládou jsou tady animozity, to všichni víme, ale já jsem chtěl najít věcné řešení,“ řekl Martin Engel.

To, že schůzka zdravotníků s premiérem nic nevyřešila, potvrdila i předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková mluví o schůzce zdravotníků s premiérem ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„My jsme byli průběhem schůzky velmi zklamaní, protože neustále se točíme na tom, jestli nemocnice dostaly nebo nedostaly peníze na navýšení platů, ale objektivně to nikdo nezhodnotil,“ uvedla Dagmar Žitníková.

Odboráři podle jejích slov požadovali změnu úhradové vyhlášky, konkrétně aby v ní bylo přímo řečeno, že peníze na platy budou v úhradové vyhlášce vyčleněné, což se nestalo.

Premiér Petr Nečas po jednání řekl, že by krajské nemocnice – podobně jako to už udělaly ty fakultní – měly ve svých rozpočtech peníze na zvýšení platů najít.

„My nevidíme jeden jediný důvod, proč by krajská zdravotnická zařízení nemohla udělat to samé, co udělala státní zdravotnická zařízení. To znamená i za cenu například utlumení některých investic, důsledného používání elektronických aukcí a podobně neuspořit finanční prostředky tak, aby mohly tyto finanční prostředky být použity na navýšení platů pracovníků ve zdravotnictví,“ uvedl Petr Nečas.

Podle Dagmar Žitníkové je to ale nereálný požadavek.

„My máme ze všech nemocnic informace, že v současné chvíli dostávají pouze 98 procent úhrad roku 2011. A z těch 98 procent úhrad ty platy jaksi navýšit nemohou,“ vysvětlila předsedkyně.

Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme