Zdravotníci možná příští rok nedostanou přidáno vůbec

Na zvýšení platů všem zdravotníkům od ledna možná ani nebudou peníze, ministerstvo totiž zneklidňují zhoršující se ekonomické prognózy. Teď se připravují čtyři varianty úhradové vyhlášky na příští rok, od pozitivní až po katastrofickou. Podle vyhlášky pak budou pojišťovny platit za péči. Platy ve zdravotnictví dnes opět řešila tripartita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek řekl, že kdyby došlo v ekonomice na nejhorší, nebylo by asi ani na zvýšení platů zdravotníků.

„Pokud by situace byla skutečně v té druhé polovině variant, to znamená v té variantě druhé nehorší a nejhorší, tak tam určitě prostor pro to navýšení vyhláškou vytvářet asi těžko už umíme. Pak samozřejmě to zůstává na managementech jednotlivých zařízení, zda jsou schopná v rámci daných parametrů určitý prostor pro navýšení vytvořit,“ potvrdil.

Na novou vyhlášku by mohly doplatit menší nemocnice. Asociace českých a moravských nemocnic proto varuje, že menší nemocnice možná budou muset příští rok odmítat některé neakutní pacienty.

Zdravotníci trvají na tom, aby ministr Leoš Heger splnil, co slíbil v jarním memorandu, a všem jim od ledna přidal deset procent. Ministerstvo ale nabízí šest a čtvrt procenta od ledna, pak možná zbytek.

ČTĚTE TAKÉ: Platy zdravotníků bude řešit tripartita. Rozpor trvá

Kvůli pracovním podmínkám a penězům už odbory rozjely protestní akci. Zatím dělají happeningy po krajích, možná ale v budoucnu přitvrdí.

„Já nevím, 15. února lidi dostanou první výplatu za leden, kdy uvidí, jestli je tam 6 procent, 3 procenta, nic nebo něco, a tohle musíme zanalyzovat a teprve potom. Já si myslím, že teď není prostor na to, abychom tady předčasně něco dělali,“ chce zatím vyčkávat předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme