Zdravotníci odmítají úhradovou vyhlášku, prý povede k dalšímu seškrtání lůžek

Nemocnice dál odmítají přistoupit na úhradové vyhlášky na příští rok. Pravidla, podle kterých se bude proplácet zdravotnická péče, kritizovala i Česká lékařská komora. Krizový štáb asociací nemocnic, pacientů a odborů má dnes představit svůj návrh řešení sporu se zdravotními pojišťovnami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OB kliknina, centrum pro léčbu obezity | Foto: Filip Jandourek

Krizový štáb se domluvil se zástupci krajů na jednotném postupu – zatím nepřistupovat na žádné návrhy smluv od pojišťoven.

Podle výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy se zdravotnická zařízení této dohody drží.

„Máme informaci, zatím neověřenou, že pouze dvě nemocnice z naší asociace podepsaly pod nátlakem smlouvu s jednou pojišťovnou. Hodláme předložit ještě před koncem roku vlastní návrhy zdravotním pojišťovnám,“ potvrdil Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Interview na Radiožurnálu byl ředitel nemocnice v Žatci Čestmír Novák.

Zdravotníci namítají, že vyhláška povede k dalšímu rušení lůžek. Spokojeni s ní nejsou jen nemocnice, ale i ambulantní specialisté. U nich snižuje hodnotu bodu i úhradu práce a stanoví limit pro předpis léků, zdravotnických prostředků i laboratorních vyšetření.

Rušení lůžek může postihnout i nemocnici v Žatci. Ani tam nepodepsali návrh smlouvy.

„Nám byl předložen návrh smlouvy na dlouhodobou péči pro lůžková oddělení akutní péče interna a chirurgie a v tom krátkodobějším horizontu do dvou let pro oddělení pediatrie a gynekologie a porodnictví. Samozřejmě s tím nesouhlasíme,“ uvedl ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.

Odmítnutí odůvodnili tím, že jsou jedinou plnohodnotnou nemocnicí v okrese Louny a také že by nové úhrady narušily ekonomickou stabilitu nemocnice.

„Odhadujeme, že by ten propad úhrady lůžkové péče byl zhruba o tři procenta, u ambulantní péče o šest procent, tedy v průměru někde okolo pěti procent. Jestliže jsme nemocnicí, která má obrat okolo 200 milionů korun, tak si to snadno dokážete spočítat,“ řekl.

V době, kdy se zvyšují vstupy do zdravotnictví, zejména v souvislosti s DPH, což se týká například elektřiny, pohonných hmot či léků a léčivých přípravků, si toto snížení úhrad prý nemohou dovolit.

'Hlavní roli musí sehrát ministerstvo'

Zda nemocnice v jednotném postupu vytrvají, podle něj záleží hlavně na zřizovateli nemocnice.

„Zatím vystupujeme jednotně, tak jak komunikujeme s Asociací českých a moravských nemocnic a nebo ruku v roce s Asociací krajských nemocnic, s Asociací hejtmanů, tak jak komunikujeme s Radou Ústeckého kraje, tak si myslím, že ten postup je jednotný a že ten tlak, který vytvoříme vůči zdravotním pojišťovnám, povede k nějakému cíli,“ podotkl Novák.

Kdyby se žatecká nemocnice s pojišťovnou nedohodla, brány nezavře. Novák nastínil nouzový plán, jak postupovat.

„Budeme vycházet ze zákona č. 48, to znamená budeme tu péči hodnotit jako akutní, neodkladnou, a v tom případě je tady mechanismus, kdy pojišťovny tuto úhradu musí naplnit ze zákona,“

Sám se domnívá, že zvítězí zdravý rozum a mezi poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami dojde k dohodě.

„Hlavní roli v tom samozřejmě musí sehrát ministerstvo, to je bezesporu,“ uzavřel Novák.

Martin Drtina, Nikola Bojčev, Martin Hromádka, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme