Zdravotníci v EU odebírají moč i vlasy, zkoumají zdraví populace
Sto dvacet českých rodin v těchto dnech přijímá neobyvklé návštěvy. Do bytu jim s mrazícím boxem, zkumavkami a tlustým dotazníkem přicházejí zdravotníci. Zjišťují, jaké škodliviny nejčastěji ovlivňují zdraví, a to hlavně u matek a dětí. Rozsáhlým zdravotním testováním populace, do kterého se Česko zapojilo poprvé, prochází v současné době 21 evropských států. Jejich zástupci se příští týden v Bruselu poradí, jak dál pokračovat v monitoringu.
Rodiny na testování si odborníci vybírali v libereckých a pražských školách. Přes učitele oslovili rodiče, kteří se chtějí zapojit do rozsáhlé celoevropské studie. V Liberci a jeho okolí byla domluva s dětmi a jejich matkami snadná.
Příspěvek o testování zdraví evropské populace připravila pro Večerní Radiožurnál reportérka Petra Benešová
„Nám vyšli vstříc ředitelé a učitelé, že už zajistili potom předání nádobek a prvních materiálů rodičům, které jsme oslovili a kteří s tím souhlasili,“ řekla Radiožurnálu hygienička Kateřina Forysová.
Kontroloři vyplňují s rodinami dotazníky, ve kterých zjišťují například stravovací návyky a životní styl. Tedy jestli jsou v rodině kuřác,i a ptají se i na materiální zázemí. Odebírají se také vzorky moči a vlasů. Právě proto do rodin chodí většinou zkušení zdravotníci.
„Ta studie svou podstatou opravdu velmi zasahuje do soukromí rodiny, protože to předpokládá návštěvu v domácnosti. Ale potom hlavně je tam také ten odběr moči a odběr vlasů, takže vlastně už zasahujete 'do těla'. Etika se nevztahuje samozřejmě jenom k odběru, ale vůbec k celému charakteru toho projektu," vysvětlila pedagožka Dana Fragnerová, která zdravotníky proškolila, a pokračovala:
„Že opravdu bude zaručena ochrana osobních dat. Že lidem opravu zajistíte to, že účast je zcela dobrovolná, že mohou kdykoliv odstoupit. Protože maminka ze začátku vůbec nemusí domyslet, co všechno to obnáší. Najednou jí třeba dojde, co všechno musí udělat a říct, sdělit. Takže i to bylo důležité, aby lidé věděli, že kdykoli se jim to přestane líbit, můžou říct: 'Ne, končíme, už dál nechceme pokračovat'.“
Testu se účastní hlavně děti ve věku od 6 do 11 let a jejich matky, kterým nebylo více než 45 let. Musí žít minimálně 5 let na stejném místě, a rodina musí trávit společně více jak 16 dnů v měsíci. Právě matka a dítě podle odborníků nejlépe odrážejí zdraví v populaci.
Laboratoře se zaměří i na rtuť nebo kadmium
Odebrané vzorky okamžitě putují do laboratoří, kde se odborníci zaměří na vybrané toxické látky.
„Jednak se jedná o kadmium, kadmium jako toxický kov, který má karcinogenní účinky a neurotoxické účinky. Druhou položku tvoří kotinin, který se právě vztahuje ke kouření. Takže zajímavé třeba bude porovnat výsledky analýzy kotininu, popřípadě i kadmia, mezi jednotlivými státy, které mají různou úroveň legislativy kouření, respektive nekouření, ve veřejných prostorách,“ popsala koordinátorka projektu Milena Černá ze Státního zdravotního ústavu a dodala:
„Třetí složkou, která je velice významná, a o které zatím Česká republika nemá v podstatě žádné údaje na rozdíl od těch předchozích, jsou metabolity ftalátů. Poslední složkou, která se nedělá v moči, ale ve vlasech, je rtuť.“
Rtuť se od těla může dostat například přes amalgamové plomby nebo mořské ryby. Metabolity ftalátu naopak produkují některé plasty. První výsledky toho, jak okolní prostředí a životní styl ovlivňuje zdraví ve společnosti, budou příští rok na jaře. Na podzim se pak porovnají mezi evropskými státy.