Zdravotnické odbory odmítají plán ministerstva rušit akutní lůžka

Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit deset procent akutních lůžek. Část z nich se ale prý přemění na lůžka následné péče. Zdravotní odbory restrukturalizaci lůžek bez předchozích analýz odmítají. Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče je příliš chaotická. Svůj nesouhlas chtějí oficiálně prezentovat premiérovi Petru Nečasovi a ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové zatím odbory žádné protesty proti chystané restrukturalizaci neplánují. Pokud se ale s vládou nedohodnou, nevylučují, že k nim přistoupí. Jasno by podle Žitníkové mělo být nejpozději v půlce května.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem o tom, proč se vládní koalice stále nemůže shodnout na tom, jak bude vypadat reforma zdravotnictví i proč on sám nemá po devíti měsících ve funkci jasný plán, jak české zdravotnictví stabilizovat

„Pokud by se situace vyvíjela tak, že by se měly začít rušit překotně akutní lůžka v krajích bez náhrady, a znamenalo by to ohrožení pacientů a ohrožení zaměstnanců, tak bychom se museli domlouvat s celou Českomoravskou konfederací odborových svazů a s ostatní občanskou veřejností na dalším postupu. Do budoucna nevylučujeme pro případ nedohody jakékoli akce,“ řekla Žitníková

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uklidňuje, že část zrušených akutních lůžek nahradí lůžka následné péče. Péče o pacienty tak podle něj v žádném případě ohrožena nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou v pořadu Stalo se dnes.

„To není deset procent ztráta lůžek pro pacienty. Těch pět procent, které jsme říkali, že zavřeme ve velkých nemocnicích úplně, tak bude jistě nahrazeno lůžky, které vzniknou jako následná v menších nemocnicích, kde akutních bude zavřeno nebo převedeno na následná ještě více,“ řekl Heger.

Delší čekání na operace

Podle Žitníkové se ale v současné době vůbec nemluví o tom, že by se zrušená lůžka měla změnit na lůžka následné péče. „Hovoří se o tom, že by se lůžka měla zrušit úplně. Hovoří se o tom například i v souvislosti s tím, že se v příštím roce má zvýšit daň z přidané hodnoty,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

To podle ní bude ve zdravotnictví předznamenávat zvýšení nákladů ve výši deseti miliard korun. „A to je podstatná částka, která bude příští rok chybět a která se musí někde vzít,“ vysvětlila Žitníková s tím, že právě jednou z možností je restrukturalizace. „S tím ale odborový svaz zásadně nesouhlasí,“ zdůraznila Žitníková.

Zrušením akutních lůžek se podle ní můžou významně prodloužit čekací doby na operace. „Dneska se třeba na operaci žlučníku čeká týden, čtrnáct dní. A pokud se zruší akutní lůžka, tak se bude čekat třeba tři týdny nebo měsíc. A může se také stát, že pacient, který bude potřebovat akutní lůžku, tak ho nebude mít,“ podotkla.

Odbory nesouhlasí ani s argumentem ministra Hegera, že je Česku příliš mnoho lůžek akutní péče. „My jsme si vzali statistiky například z Německa, Rakouska nebo Švýcarska a všechny tyto země mají stejný počet akutních lůžek na počet obyvatel, jako má Česká republika, některé jich mají dokonce více,“ řekla Žitníková.

Viktorie Hošková, ak, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme