Zdravotnické odbory odmítají snižování platů

Zdravotnické odbory hrozí stávkou. Nelíbí se jim totiž plánované snižování platů. Vláda chce ubrat všem státním zaměstnancům, kromě učitelů, deset procent. U zdravotníků by se o toto číslo měly snížit platové tarify. Část mzdy by navíc závisela na uvážení nadřízeného a vyplácela by se jen formou odměny. To ale může přinést až čtyřicetiprocentní pokles mezd.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

Podle zdravotnických odborů hrozí, že změna odměňování a snížení platových tarifů by mohla vést v krajním případě k tomu, že například zdravotní sestra s dlouholetou praxí by mohla přijít až o 9 tisíc korun měsíčně. Podobně by na tom mohli prý být i lékaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice tarifních mezd ve zdravotnictví na Radiožurnálu mluvili

„Tabulkový tarifní systém odměňování je určitě spravedlivý, protože člověk, který delší dobu v zaměstnání pracuje má určitě více zkušeností. Takový systém funguje v celé Evropě a my nevidíme důvod, proč by se měl rušit zrovna u nás,“ říká místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a pokračuje:

„V nemocnicích, které jsou vedeny jako obchodní společnosti tento systém nefunguje. Když si uděláme statistické porovnání zjistíme, že sestřičky, které nemají tarifní platy, mají v průměru o 4000 korun méně, i když by mohly dostávat daleko více. I proto chceme tarify zachovat.“

„Sestřička, která pracuje v nemocnici, kde má tarif, který tvoří 85 procent platu, má zaručený plat 24 020 korun. Po navrhované změně by měla tato sestřička 14 370 korun. Tedy o 9650 korun méně na tarifu. A já se domnívám, že tato částka by se nikdy nedala zpátky do nenárokových částí odměn,“ podotýká Žitníková.

Platy se sníží v problémových nemocnicích

„Stejně nakonec bude rozhodovat deficit financí v celém zdravotnickém systému, o kterém se ví, že by v příštím roce mohl dosáhnout až deseti miliard. To bude věc, která platovou úroveň bude určovat nejvíce,“ reaguje ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Podle něj je financování mezd dáno možnostmi jednotlivých zdravotnických zařízení a nadtarifní část platu, která u lékařů činí v průměru 40 procent a u zdravotních sester 15 až 18 procent považuje za ‚dostatečný polštář‘.

„Odborový svaz navrhuje a opakovaně připomínkuje to, že je potřeba nastavit systémové změny, je potřeba šetřit v lékové politice, je potřeba jinak nastavit nákupy ve zdravotnických zařízeních, ale v žádném případě nesouhlasíme s tím, aby se úspory hledaly na zaměstnancích,“ dodává Dagmar Žitníková.

„Snižování platů bychom viděli velmi neradi. Pokud ale budou chybět čtyři procenta v rozpočtu, pochopitelně to vyloučit nelze. Bude se to ale týkat hlavně špatně hospodařících zařízení,“ konstatuje Heger.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme