Zdravotnické odbory pohrozily výstražnou stávkou kvůli přesčasům

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí na 5. března výstražnou stávku ve všech zdravotnických zařízeních v zemi. Stávka se bude konat, pokud se odborářům nepodaří do 7. února dohodnout s ministrem Tomášem Julínkem na řešení přesčasové práce a platových tabulkách ve zdravotnictví. Prohlásil to předseda svazu Jiří Schlanger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Limit přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Pohotovosti na pracovišti se mají proplácet jako pracovní doba. Lékaři stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících loňského roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu totiž neměla peníze.

Odboráři vytvořili svůj vlastní návrh změny zákoníku práce, na kterém se shodli se zaměstnavateli. Pokud tedy jejich změny ministr Julínek neuplatní, jsou připraveni stávkovat. Radiožurnálu to potvrdil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

"V případě, že do 7. 2. se nepodaří dohodnout, že principy dohodnuté zaměstnavateli a odbory k řešení pracovní doby ve zdravotnictví neuplatní pan ministr ve svém senátním návrhu, tak 5. 3. před projednáváním tohoto návrhu ve sněmovně se uskuteční dvouhodinová výstražná stávka od 13 do 15 hodin ve zdravotnických zařízeních," oznámil Schlanger.

Ministr Julínek původně navrhl, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by bylo pak až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotnické a lékařské odbory drží od prosince stávkovou pohotovost. Lékaři loni demonstrovali před ministerstvem.

Jana Zemanová, Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme