Zdravotnické odbory pohrozily výstražnou stávkou

Zdravotnické odbory chystají výstražnou stávku. Chtějí tak protestovat proti plánovaným změnám v zákoníku práce. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) navrhuje smluvní mzdy, zatímco zaměstnanci ve zdravotnictví chtějí zachovat pevné tabulky. Kromě toho nesouhlasí s úpravou přesčasových hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Schlanger | Zdroj: ČTK

Pokud se odboráři do 7. února nedohodnou s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem o tom, že principy řešení pracovní doby změní podle jejich návrhu, budou před jednáním poslanců o této právní normě, to znamená 5. března, stávkovat.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger zdůraznil, že dvouhodinová výstražná stávka není namířena ani proti pacientům, ani proti zaměstnavatelům. "Je namířena proti návrhu pana ministra Julínka, jak v té části, která se týká pracovní doby, tak v té části, která se týká odměňování zdravotnických pracovníků."

Má přesvědčit zákonodárce, že zdravotnické odbory s návrhem ministra Julínka nesouhlasí. Zdravotníky podporuje také vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Její předseda Milan Štěch říká, že jde o skrytou přípravu vlády privatizovat celý sektor.

"To, co se děje ve zdravotnictví, je masivní rozkrádání veřejných služeb, doposud v řadě případů státního majetku, a cílem je diferencovat přístup ke zdravotnictví podle kupní síly obyvatel a vytvořit soukromé zdravotnictví," říká šéf ČMKOS.

Štěch dokonce používá formulaci "velká zdravotnická loupež". Odbory jsou připraveny podpořit i další protesty. Předpokládají, že letošní rok bude kvůli reformám velice konfliktní.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je teď hrozba stávky neadekvátní, protože teprve v pondělí začala jednání s ministrem. "Prostě je třeba důkladně jednat, jak o návrhu ministra, tak o návrhu odborů."

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme