Zdravotnické odbory upřesní, jak se zapojí do březnového protestu lékařů

Protesty doktorů, které chystá Česká lékařská komora na 1. března, podpoří i zdravotnické odbory a odborová centrála. Komora vyzvala lékaře, ať příští pátek chodí sami na preventivní prohlídky a ošetřují jen akutní pacienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři se sešli na půlhodinovém protestu také v jihlavské nemocnici | Foto: Lucie Maxová

Chtějí tak protestovat proti reformám ministerstva zdravotnictví, které podle nich zhoršily dostupnost, kvalitu i bezpečnost péče. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek ale považuje za neseriózní zatahovat do sporů pacienty.

„Lékaři se budou navštěvovat a ošetřovat navzájem, tak jestli v tomto případě se nejedná o snížení dostupnosti, kvality a bezpečí poskytované péče pro naše občany. Je otázka, jak se tento akt lékařů vůbec vyrovnává se základní přísahou, kterou složili při přijímání titulu lékař,“ upozorňuje Nosek.

Odboráři se přesto k protestům připojit chtějí. „Ohroženi jsou jak pacienti, tak zaměstnanci. Pacienti tím, že nebude na konci roku na úhradu na péči a zaměstnanci tím, že by se snižováním objemů finančních prostředků mohli dostat do situace, kdy by se jim začaly snižovat platy nebo kdy by se dokonce začali propouštět,“ říká předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Lenka Jansová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme