Zdravotnické registry budou fungovat i v lednu

Stát bude zřejmě dál sbírat údaje o zdravotním stavu obyvatel do několika centrálních registrů. Před snadným zneužitím nejrůznějších evidencí, které vedou lékaři, varuje opozice. Novela příslušného zákona podle ní totiž není dobře připravena. Do doby jejího přijetí chce ministryně zdravotnictví Marie Součková ošetřit problematiku citlivých údajů resortní vyhláškou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Úřad vlády ČR

Zejména ODS se nelíbí, že současné registry nemocných jsou zbytečně podrobné, a že k nim mají přístup i ti zdravotníci, kteří je ke své práci nepotřebují. Se svými výhradami ale opozice zatím ve Sněmovně neuspěla - návrh novely zákona, který by nynější zdravotní registry legalizoval, totiž většina poslanců propustila do závěrečného čtení.

I tak ale parlament předlohu nestihne schválit včas, protože výjimka pro registry platí jen do konce roku. Ministryně zdravotnictví Marie Součková chystá proto mimořádná opatření: "Jsem rozhodnuta, že právě stavu nouze vydám vyhlášku, která bude ošetřovat období do doby přijetí zákona tak, aby lékaři nebyli vystaveni jakémukoli tlaku."

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi projednávala čtyři zákony o zdravotnictví. Poslanci však hned v úvodu program schůze neschválili, a tak následovala půlhodina dohadování, po kterém koalice prosadila následné přijetí programu a konání jednání.

Dolní komora tak diskutovala nejen o budoucností registrů, ale i o vládním návrhu zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti zdravotníků. V neposlední řadě pak o novele zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře a i novelu zákona o péči o zdraví lidu.

Neshodu kolem úvodního hlasování o původním programu bude zřejmě řešit i mandátový a imunitní výbor. Předmětem je stížnost předsedy klubu ODS Vlastimila Tlustého na vládní strany. Podle něho koalice zpochybňuje i ta hlasování, které prohrály kvůli tomu, že některý z jejich poslanců nebyl v jednací síni. Tlustý tvrdí, že při jednom z dnešních hlasování chyběl lidovec Jiří Karas, který ale později výsledek zpochybnil s odůvodněním, že do jednacího sálu přišel v době, kdy se hlasovalo, chtěl hlasovat pro, ale omylem stiskl jiné tlačítko.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Richterová a V. Dvořák: Diskuse ve sněmovně

Vlastimil Tlustý proto požadoval videozáznam, který by ukázal, zda Karas v sále byl, nebo nebyl. Další občanský demokrat Petr Pleva míní, že vzniká precedens, kdy výsledek hlasování může zpochybnit i poslanec, který se ho ani neúčastní. Dosud to bylo vyhrazeno těm, kteří se při stisknutí hlasovacího zařízení prostě přehmátli.

ČTK i někteří vládní sociální demokraté v parlamentních kuloárech přiznali, že poslanci ODS měli pravdu a že Karas hlasování nestihl.

Milan Kopp, Milada Richterová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme