Zdravotnické školy se budou muset měnit

Střední zdravotnické školy se budou muset změnit. Jejich absolventky totiž velmi často nechtějí pracovat v oboru a pro jiné uplatnění nemají vzdělání. Podle Ivanky Kohoutové z Ministerstva zdravotnictví navíc existuje směrnice Evropské unie, která v případě sester požaduje desetileté všeobecné a tříleté odborné vzdělání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není ale možné, aby tři roky před maturitou studovala budoucí sestřička jen odborné předměty, protože by tím nemohla absolvovat maturitu, která ji opravňuje ke vstupu na vysokou školu.

Absolventky středních zdravotních škol jsou prý také při dalším studiu diskriminovány. Ivanka Kohoutová říká, že se to nejvíce projevuje v okamžiku, kdy chtějí studovat vysokou školu. "Porodní asistentka má maturitu. Aby získala způsobilost k výkonu porodní asistentky, musí jít studovat na vyšší školu, která je tříletá. Jestliže chce mít vysokoškolské vzdělání, musí jít přes bakalariát, který je zase tříletý. Takže na bakalářku studuje 6 let."

Ministerstvo zdravotnictví proto uvažuje o změně celého vzdělávacího systému. Zanikly by specializované vyšší školy, a tím by se budoucí odborný personál mohl vzdělávat přímo na vysokých školách.

Střední zdravotnické školy by se také měly více zaměřit na všeobecné předměty, aby jejich absolventi měli možnost uplatnění také v jiných oborech.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme