Zdravotnický materiál ze starých autolékárniček pomůže v Africe

Zdravotnický materiál ze starých autolékárniček které museli v lednu letošního roku čeští řidiči kvůli změně legislativy vyměnit za nové, poslouží lidem v Africe. Humanitární organizace Adra začala staré lékárničky sbírat a právě tento týden vypravila do Keni poslední a současně největší zásilku zdravotnického materiálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsah autolékárničky

Obsah autolékárničky | Foto: Petr Jansa

Nakládání 15 palet zdravotnického materiálu v sídle humanitární organizace Adra trvalo asi půl hodiny. Do Keni ale Adra neposílá celé autolékárničky.

„Pro nás byly důležité některé věci přímo v té lékárničce. Nastala obrovská práce, protože se musely vytřídit, nemohly se poslat celé lékárničky, nejdůležitější byly obvazy a všechen ten obvazový materiál k tomu. Podařilo se nám nashromáždit materiál na 15 palet,což je přibližně 11,5 tun,“ vysvětluje ředitel Adry Jan Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Lékárničky do Keni.mp3

Zdravotnický materiál putuje do zdravotnického střediska v Itibo, které Adra provozuje už od roku 2006 a ročně v něm ošetří 10 tisíc pacientů.

„Jedna lékárnička stačí obvazovým materiálem ošetřit dva pacienty, tak si to představte - je to obrovské množství pacientů, kterým bude pomoženo,“ říká Bárta, podle kterého je cesta matriálu spletitá a bez sponzorů by se nevyplatila:

„Materiál odvezeme do Mělníka, tam ho naložíme na vlak, ten dojede do Německa, z Německa do Ománu, z Ománu do Mombasy a pak něco přes 600 kilometru až na místo do Itiba.“

Pacienty léčí i čeští medici

Opačným směrem se právě vrátila pětice českých studentek medicíny. Během čtyřtýdenní stáže si v Keni vyzkoušely péči o pacienty v afrických podmínkách.

„Měly jsme tam parazitoložku a endokrinoložku, takže jsme jim vlastně asistovaly. Chirurgické převazy, obvazy, ošetření – tak to jsme dělaly my, plus práce na normálním oddělení, kde jsme měly hospitalizované pacienty,“ vysvětluje studentka šestého ročníku medicíny v Praze Eliška Jurigová. Pomáhala léčit jak banální nemoci, tak také vážné úrazy:

„Klasické nachlazení, časté úrazy - ať už je to z domácího násilí, mačetových útoků nebo častých dopravních nehod. Byla tam paní s mozkovou formou malárie, tak s tím se tady člověk moc nesetká.“

V současné době Adra ve zdravotnickém středisku v Itibo dostavuje lůžkovou část pro pacienty s HIV a malárií.

Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme