Zdravotnictví a školství studují v EU hlavně ženy, ukazuje Eurostat. Češky se zajímají o techniku
Učitelství, zdravotnictví nebo sociální práce jsou obory, které v Evropské unii stále studují hlavně ženy. Vyplývá to z měření Eurostatu za rok 2015. Tituly z oblasti vzdělávání tehdy na evropských školách získalo na 80 procent studentek. Naopak technickým oborům stále dominovali muži. Česko se podle statistik ministerstva školství od unijního trendu příliš neodlišuje. Postupně ale přibývá technicky orientovaných žen.
„Mám sen, že chci být fyzioterapeutka. A nějaký technický obor, to určitě ne. Mamka dělá ve zdravotnictví, takže to mám už odmala," odpověděla Eva z Prahy tak, jak bychom to asi i čekali.
Zdravotnictví a školství studují v EU hlavně ženy, ukazuje Eurostat. Češky se zajímají o techniku. Téma pro Evelynu Kulíškovou
Chlapci tíhnou spíše k technickým oborům a dívky k humanitním předmětům nebo zdravotnictví. Alespoň tak to stále platí na pražské Univerzitě Karlově.
„Je převaha děvčat na humanitních oborech. Za rok 2016 byly jenom tři fakulty, kde je větší zájem o studium u chlapců než u děvčat, a to je matematicko-fyzikální, fakulta tělesné výchovy a sportu a právnická fakulta. Největší převis děvčat je na pedagogické fakultě. Je prakticky trojnásobný," upřesnila pro Radiožurnál Vlasta Helekalová z tiskového oddělení školy s tím, že jsou ale i výjimky.
„Je to hlavně u lékařských fakult, kde jsme zaznamenali u bakalářského studia ošetřovatelství, že se hlásí i chlapci. Třeba na druhé lékařské fakultě je v bakalářském studiu ošetřovatelství devět chlapců," doplňuje Helekalová.
Trend na českých školách potvrzují i statistiky ministerstva školství. Diplom v oblasti zdravotnictví v roce 2015 získalo bezmála 4,5 tisíce studentek, což je víc než 80 procent absolventů. V oblasti vzdělávání a sociální péče pak podíl žen mezi absolventy překročil 75 procent. Tím se Česko unijnímu průměru těsně přibližuje.
České studentky se zajímají také o techniku
Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy ale vidí malý rozdíl u technických oborů. Na českých školách je v roce 2015 vystudovali muži ve skoro 68 procentech, zatímco evropský průměr byl 73 procent.
V Česku se tedy ženy o techniku zajímaly častěji. Podle Kouckého to souvisí se silnou tradicí průmyslu nebo historickým vývojem země. „Dřív nebylo možné studovat humanitní a sociální obory," podotýká Koucký.
Zájem o některé technické obory podle mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Terezy Fojtové obory mezi ženami dál roste. „Na informatických oborech sledujeme v posledních třech nebo čtyřech letech růst zájmu ze strany studentek, zatímco dříve to byl vyloženě dominantně mužský obor," popisuje.
Vysoké učení technické v Brně se zase snažilo další zájemkyně oslovit kampaní. Za kreativitu, odvahu a společenskou odpovědnost nedávno dosáhla kampaň na mezinárodní ocenění EUPRIO.
Podle měření Eurostatu získalo v roce 2015 vysokoškolské vzdělání na školách v Evropské unii na pět milionu lidí. Zhruba 58 procent z toho byly ženy. Také v Česku bylo mezi absolventy víc žen, jejich podíl byl oproti unijnímu průměru jen o procento nižší.