Zdravotnictví musí šetřit, rozhodla vláda

Zdravotnictví by mělo do poloviny roku 2007 ušetřit 35 miliard korun. Počítají s tím krátkodobá stabilizační opatření, která přijala vláda. Podle ministryně Milady Emmerové by zdravotníci měli například racionálněji předepisovat léky. Plánuje se také zavedení zdravotních knížek. Navrhovaných opatření je celkem 22.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová a Petra Buzková ve Sněmovně | Zdroj: ČTK

Zpozornět by měli pacienti, kteří jsou v nemocnici jen proto, že se o ně nemá doma kdo starat. Ti by si měli podle návrhu připlácet jednou třetinou na lůžko. Ministryně Milada Emmerová k tomu Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla:

"Jsou vypracována kritéria, kdy nemocnice označí adepta na toto lůžko, protože bude vědět, že to představuje finanční nároky na něj samotného nebo jeho rodinu. Je potřeba, aby kritéria byla naprosto jasná, jednoznačná a že o tom nebude rozhodovat jediný člověk, ale spíše komise na úrovni nemocnice"

Stát chce naopak poskytnout finanční pomoc zdravotním pojišťovnám. Všeobecná zdravotní pojišťovna dostane finanční injekci 3 miliardy a zaměstnanecké pojišťovny 800 milionů korun.

Ministryně trvá na zdravotních knížkách

Zdravotnictví by také mělo začít šetřit i omezením výdajů za léky - toho chce ministryně Milada Emmerová docílit rozumnějším předepisováním medikamentů a zavedením zdravotních knížek. Jak by měly vypadat, zatím není podle Emmerové jasné.

"Já navrhuji papírovou. Je trendem, aby komunikace byla elektronická, ale já bych chtěla říci, že je jedno, jakým způsobem to bude. Chci pro nemocného zajistit informaci, kterou bude mít doma na stole, a bude se moci kdykoliv přesvědčit, jaký pokyn mu lékař při návštěvě dal, jaké mu předepsal léky, jak je má užívat a tak dále."

Podle děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně Ivana Malého ale zavedení zdravotních knížek není nezbytně potřebné. Tvrdí, že evidence o zdravotních výkonech je poměrně dost velká.

"Problém je spíše v tom, kdo tuto evidenci má, kdo má informace a kdo má data - jsou to zdravotní pojišťovny. Velmi mnoho odborníků často poukazuje na to, že tato data nejsou všeobecně přístupná a je problematické dělat analýzy v našem zdravotnickém systému," upřesnil své výhrady Malý.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme