Počet obviněných po razii ve zdravotnictví roste. Trestnímu stíhání čelí devět lidí a dvě firmy

Policie po čtvrteční razii v nemocnicích, zdravotnických firmách, advokátních kancelářích a sociálních zařízeních obvinila celkem devět lidí a dvě firmy. Šest osob je nyní zadrženo, u dvou z nich pak bude soud rozhodovat o vazbě. Uvedla to v sobotu ráno pro server iROZHLAS.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:49 30. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Policie zpočátku stíhala pět lidí a jednu firmu, nyní počet obviněných rozšířila o další osoby a firmu.

Policejní zásah ve zdravotnictví: kriminalisté se zajímají o zakázky v 39 sociálních zařízení

Číst článek

„Policejní orgán nově rozhodl o stíhání dalších čtyř fyzických osob a jedné právnické osoby,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Trestní stíhání je u těchto osob vedeno pro trestné činy sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pro zločiny podplacení a přijetí úplatku,“ upřesnila.

Zadrženo je podle ní nyní stále šest lidí. „U dvou osob se pak státní zástupce rozhodl, že u nich stále trvají důvody vazby, a tedy podá návrh na jejich vzetí do vazby,“ doplnila Bradáčová.

U těchto obviněných podle státního zástupce hrozí, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. U jednoho z nich se pak obává, že by mohl pokračovat v trestné činnosti. O návrhu musí do nedělního rána rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 5.

První obvinění po razii

Policie dosud obvinila ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, severočeského podnikatele Tomáše Horáčka nebo exmanažera společnosti Eurest Antonína TvrdoněServeru iROZHLAS.cz to řekl jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel.

Trestnímu stíhání čelí podle něj také přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Stříteský a manažerka společnosti Veřejné zakázky s.r.o. Jitka Ulrychová. Policie se podle Teryngela zajímá také o nástupce Eurestu, společnost Compass Group Czech republic

První obvinění po razii. ‚Podnikatel Horáček, šéf Nemocnice Na Františku a nástupce Eurestu,‘ potvrdil advokát

Číst článek

Horáčka kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují. Jak již informoval server iROZHLAS.cz, v případu figuruje i ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák, který se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování.

„Nemocnice je stále řízena panem ředitelem Robertem Zelenákem. Až budeme vědět, co se stalo, tak budeme uvažovat o dalším postupu. Pokud se pan ředitel něčeho dopustil a bude obviněn, tak je samozřejmě logické, že bude odvolán,“ řekl v pátek pro iROZHLAS.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Praha 1 je zřizovatelem Nemocnice Na Františku. Ředitele Zelenáka by tak případně mohlo odvolat zastupitelstvo Prahy 1.

„Jako starosta ho odvolat nemohu. Pokud by taková situace skutečně nastala, tak by jistě pan místostarosta Daniel Hodek (ČSSD) navrhl zastupitelstvu odvolání pana ředitele. Takovou kompetenci má, ale až ve chvíli, kdy budeme vědět, co se stalo. Zatím to nevíme,“ zdůraznil. 

Kde policisté zasahovali?

Policisté se zajímali o desítky míst v Praze, Brně a středních Čechách. Ve čtvrtek zasahovali například v Nemocnici Na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Byli také v bezmála čtyřech desítkách domovů důchodců a dalších sociálních zařízeních.

Kde také úřadovala národní protimafiánská centrála

  • Nemocnice Na Bulovce
  • Nemocnice Na Františku
  • 39 domovů důchodců a další sociální zařízení v Praze a Středočeském kraji
  • Dům Andrey Vrbovské
  • Sídlo firmy HTS Corporate group
  • Kancelář firmy Veřejné zakázky s. r. o.
  • Kancelář advokáta Radka Jurčíka
  • Kancelář zdravotnické firmy B. Braun

Detektivové dorazili také do sídla zdravotnické společnosti B. Braun Medical, investiční skupiny HTS Corporate Group nebo kanceláře firmy Veřejné zakázky s. r. o.

A prohledávali i dům exšéfky Bulovky Andrey Vrbovské a domovní prohlídku provedli podle iDNES.cz také u sestry hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové z ANO.

Policisté pak podle České advokátní komory zasahovali v několika advokátních kancelářích v Praze a Brně. Mluvčí instituce Iva Chaloupková ale nechtěla být konkrétnější. „Šlo o dvě, o tři, o čtyři maximálně,“ uvedla Chalouková s tím, že informace pochází ještě ze čtvrtečního dne.

Policisté podle informací serveru iROZHLAS.cz přišli mimo jiné do pražské kanceláře Kruták & Partners, v Brně pak probíhaly prohlídky v advokátní kanceláři Radka Jurčíka.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme