Zdravotnictví přijde zrušením většiny poplatků o 5,5 miliardy, podle koalice to nahradí stát

Pravděpodobná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL plánuje zrušit poplatky v lékárnách i ambulancích praktických lékařů a specialistů. Jak uvádí koaliční smlouva, kterou má Český rozhlas k dispozici, ponechat chce jen poplatky za návštěvu pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na regulační poplatky v břeclavské nemocnici | Foto: Hana Ondryášová

Zdravotnická zařízení přijdou celkem o 5,5 miliardy korun. Podle plánů budoucích vládních stran by měl výpadek kompenzovat v konečném důsledku stát.

Platforma zdravotních pojištěnců upozorňuje, že poplatky ve zdravotnictví tu byly vždy. Jen nebyly viditelné. Pokud rodící se koalice skutečně zruší regulační poplatky kromě jednoho, musí podle právníka Ondřeje Dostála najít jiný způsob financování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodící se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce zrušit téměř všechny regulační poplatky ve zdravotnictví. Ponechá jen 90 korun za návštěvu pohotovosti. Co na to říkají odborníci? Zjišťovala Květa Moravcová

„Zdravotnictví pod novým vedením musí mít dostatek prostředků na to, aby fungovalo. Musí v něm fungovat také nějaké regulační mechanismy. Pokud se vládá rozhodne zrušit stávající regulační poplatky, měla by nějaké nové schválit,“ dodal Dostál.

Podle něj by mohla vláda teoreticky zavést opatření, kdy by pacienti šli do nemocnice jen na doporučení praktického lékaře. Nebo by mohla postihovat ty pacienty, kteří nedodržují léčebný režim. To v omezené podobě existuje už dnes.

Budoucí koalice počítá se sektorovou daní i se slevami na druhé a další dítě

Číst článek

Strany možné vládní koalice také chtějí, aby nemocnice zveřejňovaly smlouvy se všemi svými dodavateli. Chtějí tak zabránit korupci.

Podle právníka Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců je nutné, aby nemocnice začaly hospodařit transparentně.

„I Nejvyšší kontrolní úřad shledal, že v nákupních cenách nejrůznějších léků, materiálů, služeb existují mezi státem provozovanými nemocnicemi neodůvodněné poměrně velké rozdíly," upozornil Dostál.

Zveřejňování smluv na internetových stránkách nemocnic podpořil Ústavní soud. Podle něj to, co je placené z veřejných peněz, by mělo být zveřejněno.

Poslanci ČSSD zatím znají text koaliční smlouvy své strany s ANO a KDU jen z médií

Číst článek

Květa Moravcová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme