Zdravotnictví se chystá na čerpání peněz z evropských fondů

Až desítky miliard korun může Česká republika využít z fondů Evropské unie na financování projektů ve zdravotnictví. Odborníci ze všech krajů republiky se dnes sešli v budově Ministerstva zdravotnictví, aby společně hovořili o možném využití těchto peněz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Například Maďarům se během dvou let za peníze z Unie podařilo postavit a opravit několik nemocnic i s kompletním vybavením. "Kdyby se podařilo na cokoli získat jakoukoliv korunu, byl by to velký úspěch," říká náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba.

Prostředky z fondů Evropské unie by se mohly využít například na preventivní programy, vzdělávání manažerů a na nové vybavení nemocnic. Podle ředitelky odboru mezinárodních vztahů ministerstva Kateřiny Čihařové jsou peníze potřeba také ve zdravotně-sociální oblasti.

"Problematika starých lidí se bude dostávat do popředí s ohledem na stárnutí naší populace a my nemáme dost dobře vyřešený systém takzvané zdravotně-sociální péče, to znamená, aby ta péče byla poskytována v jednom zařízení a hrazena z obou resortů, jak zdravotnictví, tedy prostřednictvím zdravotního pojištění, tak z resortu sociálního."

Česká republika může vyčerpat z evropských fondů 170 miliard korun ročně. Tyto peníze ale můžeme využít jen v letech 2007 až 2013. Na co se mohou peníze použít, shrne rozvojový plán s jednotlivými prioritami, který teď připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj s ostatními resorty.

Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme