Zdravotnictví se chystá na čerpání peněz z evropských fondů

Až desítky miliard korun může Česká republika využít z fondů Evropské unie na financování projektů ve zdravotnictví. Odborníci ze všech krajů republiky se dnes sešli v budově Ministerstva zdravotnictví, aby společně hovořili o možném využití těchto peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Například Maďarům se během dvou let za peníze z Unie podařilo postavit a opravit několik nemocnic i s kompletním vybavením. "Kdyby se podařilo na cokoli získat jakoukoliv korunu, byl by to velký úspěch," říká náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba.

Prostředky z fondů Evropské unie by se mohly využít například na preventivní programy, vzdělávání manažerů a na nové vybavení nemocnic. Podle ředitelky odboru mezinárodních vztahů ministerstva Kateřiny Čihařové jsou peníze potřeba také ve zdravotně-sociální oblasti.

"Problematika starých lidí se bude dostávat do popředí s ohledem na stárnutí naší populace a my nemáme dost dobře vyřešený systém takzvané zdravotně-sociální péče, to znamená, aby ta péče byla poskytována v jednom zařízení a hrazena z obou resortů, jak zdravotnictví, tedy prostřednictvím zdravotního pojištění, tak z resortu sociálního."

Česká republika může vyčerpat z evropských fondů 170 miliard korun ročně. Tyto peníze ale můžeme využít jen v letech 2007 až 2013. Na co se mohou peníze použít, shrne rozvojový plán s jednotlivými prioritami, který teď připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj s ostatními resorty.

Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme