Zdravotníkům vláda na platech mnoho nepřidá

Platy lékařů a sester ve veřejných zdravotních zařízeních by se měly v příštím roce zvýšit jen o sedm procent. Tedy stejně jako ostatním státním zaměstnancům. Po úterním jednání s představenstvem České lékařské komory to potvrdila ministryně zdravotnictví Marie Součková. Domnívá se, že by příjmy lékařů a zdravotníků mohly postupně růst v dalších letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačový tomograf | Foto: Vojenská nemocnice Olomouc

Jakým způsobem a o kolik ale zatím Součková neupřesnila. "Nebudu teď specifikovat čísla. Myslím si, že je to otázkou najití rezerv v daném systému, ale i zvyšování toku peněz tak, aby byly zabezpečeny všechny zdravotní služby a zdravotní péče a našly se cesty i na financování z jiných zdrojů," poznamenala Součková.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Součková: Platy zdravotníků

Jednou z cest, jak platy v našem zdravotnictví navýšit, je podle ministryně záměr zřídit samostatný Fond pro rozvoj moderní medicíny.

Česká lékařská komora chtěla zvýšení mezd o 14 procent. Její prezident David Rath také připomněl, že stále více českých lékařů odchází za výdělkem do ciziny.

Současný průměrný plat lékařů činí kolem třiceti tisíc korun, což je více než dvojnásobek průměrné mzdy ve státě. V Evropské unii přitom lékaři berou měsíčně až čtyřnásobek průměrného platu. Součková řekla, že v tomto volebním období se v Česku těžko podaří dosáhnout trojnásobku.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme