Zdražení cigaret se komplikuje

Chystané postupné zdražení cigaret a dalších tabákových výrobků - a to jen letos zhruba o šest korun - se komplikuje. Příslušný návrh zákona totiž Senát vrátil Sněmovně k novému projednání, s řadou pozměňujících návrhů. Senátorům přitom nevadí samotný postupný růst spotřební daně u tabáku, kvůli požadavkům Bruselu. Návrhu ale vytýkají celou řadu nelogičností a dalších novinek, které chce zavést. Například chystané sankce pro spotřebitele, pokud by cigarety koupili za nižší cenu, než jaká bude uvedena na kolku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

"Pokud má být někdo postihován, tak ten prodejce a ne kupující. To znamená, že na tržišti nebudou chtít kupovat vůbec nic. To nevím, jestli je to správné a jestli je úplně správné postihovat kupující, kteří nemají šanci to zjistit. Tam to bylo vysvětleno tak, že se spolupodílí na podvodu a možná i trestném činu. To myslím, že není pravda," vysvětlila Radiožurnálu místopředsedkyně hospodářského výboru Senátu, nestranička Soňa Paukertová.

První zdražení cigaret asi o šest korun na krabičku by mělo podle senátorů nastat letos od července místo od června, další - zhruba o sedm korun - od dubna příštího roku místo od ledna. Odklad termínů má umožnit výrobcům a prodejcům dostatečnou přípravu na nová pravidla, souvisí i s délkou projednávání novely parlamentem. Daňovou novelu teď dostane k novému projednání sněmovna. Ministr financí Bohuslav Sobotka s navrženými změnami souhlasil.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme