Praha zdraží od srpna jízdné. Cestující si připlatí za jízdenky, cena ročních kuponů zůstane stejná

V pražské integrované dopravě zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž SMS jízdenky, a to o v případě 30minutové z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 korun, 444 korun čtvrtletně. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze zdraží od srpna jednotlivé jízdné i SMS jízdenky městské hromadné dopravy (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány, potvrdil pro Český rozhlas náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Nadace rodiny Vlčkových koupila chátrající usedlost Cibulka. Chce ji přeměnit na dětský hospic

Číst článek

Pražská integrovaná doprava (PID) zahrnuje dopravu v Praze a Středočeském kraji. Hlavní město ročně dotuje PID více než 15 miliardami korun. Další peníze platí Středočeský kraj za veřejnou dopravu na svém území. Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 na nynějších 3650 korun.

„Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém Prahy a Středočeského kraje, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek. Prioritou Prahy bylo zachovat cenu dlouhodobých předplatních kuponů. Proto se bude s ročním kuponem cestovat po Praze i nadále za 10 korun na den,“ uvedl Scheinherr.

Zdražení jízdného podle něj navrhli představitelé Středočeského kraje z řad TOP 09, Pirátů, ODS a STAN.

Krytí nákladů tržbami na území Prahy vlivem zvyšující se nabídky, rozvojem infrastruktury, slev a výhodného předplatného jízdného kontinuálně klesá. „Pokud očistíme náklady i tržby o dopady koronavirové krize, bylo by krytí nákladů tržbami v roce 2020 pouhých 19 procent,“ píše se v dokumentu schváleném radními.

Výzkumníci Akademie věd odebírají vzorky z vozů pražské MHD. Hledají, jestli se v nich nedrží covid-19

Číst článek

Radní schválili kromě zdražení jízdného také nižší jízdné pro lidi v hmotné nouzi. Za měsíční jízdné by platili 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadu v Praze asi 5500, z nich je část seniorů. Poslanec, předseda zastupitel Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský již v pátek sdělil, že opatření má zabránit vznikajícím exekucím. „Když si zlevněný kupon koupí, Praha z toho bude mít alespoň něco,“ řekl Čižinský.

Loni se v médiích objevila informace, že současné vedení města chce roční kupon znovu zdražit, a to skokově na 5500 korun. Scheinherr v pondělí zopakoval, že k takovému zdražení se město nechystá.

bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme