Rok unikátních dat. Češi chudnou, bydlení i jídlo stojí více, přibývá těch, co měsíčně nic neušetří

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení už rok mapuje, jak zdražování dopadá na životy českých domácností. Jakých pro ně bylo 12 měsíců s rostoucí inflací? Platí víc za bydlení, jídlo a přibývá těch, co nezvládnou měsíčně nic ušetřit.

Tento článek je více než rok starý.

ŽIVOT K NEZAPLACENÍ Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi si stranou odkládají oproti loňsku méně peněz.

  • Projekt Českého rozhlasu Česko 2022: Život k nezaplacení získal Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace 

Teď je to v průměru pět tisíc korun měsíčně, loni touto dobou uspořili o tři tisíce víc. Ukazuje to roční srovnání dat z průzkumů společnosti PAQ Research.

Přibylo i těch, co za měsíc neušetří vůbec nic. Podle dat z letošního listopadu to byla víc než třetina domácností. Před rokem takových lidí přitom bylo necelých 20 procent.

Ani korunu neuspoří nejčastěji domácnosti, které jsou pod hranicí chudoby. A velmi špatně jsou na tom i rodiny s dětmi, které mají nižší příjmy. Přibylo mezi nimi těch, co jsou po zaplacení všech výdajů na nule a za měsíc neušetří vůbec nic.

„Když se zaměříme na domácnosti s dětmi, tak jich je 53 procent. To je nárůst téměř dvojnásobný oproti loňskému listopadu, kdy to bylo 24 procent,“ říká Radiožurnálu Eliška Dvořáková z agentury PAQ Research.

Podle Dvořákové to je alarmující nárůst. Průměrně chudší rodiny s dětmi podle průzkumu ušetří za měsíc asi 700 korun. Loni to přitom byly necelé 3000.

Bokem si odkládají méně i lidé, kteří naopak vydělávají dost. Vysokopříjmové domácnosti místo loňských 20 tisíc teď průměrně ušetří asi 15 tisíc korun.

A desetině z nich nezbudou po zaplacení všech výdajů vůbec žádné peníze.

„Je to hlavně tím, že Česko se již rok potýká s dopady inflace v oblasti energií, bydlení, potravin a podobně. Proto se stále více domácností potýká s finančními problémy,“ popisuje Dvořáková.

V průzkumu se agentura na začátku listopadu ptala víc než 1700 lidí.

Oproti situaci před 12 měsíci teď Češi dávají víc peněz za bydlení a potraviny. Za jeden měsíc je to v průměru o 3200 korun více, než to bylo před rokem.

Marie Veselá, pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme