Zdrogovaní řidiči by už nemuseli k psychiatrovi. Počítá s tím novela zákona

Vyšetřování zdrogovaných řidičů by mohla usnadnit novela zákona, kterou schválila vláda. Dosud totiž musela policie i soud vliv chemických látek na autonehodu složitě dokazovat. Mimo jiné znaleckými posudky, které stojí čas i peníze. Teď má dojít ke zjednodušení. Policisté letos chytli téměř 3000 řidičů pod vlivem drog.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiči autobusů ve Vyškově se podrobili kontrole na alkohol

Řidiči autobusů ve Vyškově se podrobili kontrole na alkohol | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

K jednoduššímu řešení přestupků má pomoci tzv. analytický princip, který je zakotven v legislativě třeba v Německu, Belgii a Švédsku a podle kterého se z krve zjistí, jakou zakázanou látkou je řidič ovlivněn.

„Odpadne povinnost vyhotovení znaleckého posudku z oblasti psychiatrie, zdali byl daný řidič pod vlivem návykové látky,“ říká spoluautor novely zákona o pozemních komunikacích Jiří Rusnok, poslanec strany LIDEM a člen hospodářského výboru a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Spoluautor novely zákona o pozemních komunikacích Jiří Rusnok, poslanec strany LIDEM a člen hospodářského výboru, byl hostem Světa o desáté na Rádiu Česko

„Bude vypracována stupnice, která bude znamenat obsah dané látky v krvi, kde už nad její hranici se bude považovat řidič za ovlivněného nedovolenou látkou.“

Ne každý zastavený řidič se dnes zkoušce na drogy musí podrobit. Policie k tomu vyzývá jen při podezřelém chování. Podle Jiřího Rusnoka se počítá s tím, že v budoucnu budou kontroly obsáhlejší a budou moci proběhnout u více řidičů.

Rezidua některých látek se v krvi člověka vyskytují i několik dnů po jejich požití, aniž by měla vliv na reakce a rozhodování. Mezní hodnoty hladiny látek v krvi, které se považují za již neovlivňující chování člověka, stanovili autoři zákona ve spolupráci s pracovníky Odborné společnosti soudního lékařství v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se prokazují drogy v lidském těle, vysvětloval ve vysílání Radiožurnálu Tomáš Zima z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

„Nejdříve dojde ke stěru slin. Pokud dojde ke zjištění, že nebezpečná látka je obsažena ve slinách, dojde k odběru moči, následně dojde k odběru krve. Následně po odběru krve a výsledcích je nutno přistoupit k psychiatrickému odbornému posudku,“ popisuje dosavadní policejní proceduru při zjišťování nebezpečných látek u řidičů Jiří Rusnok.

Analytický princip tedy vylučuje v přestupkovém řízení nutnost právě psychiatrického posudku, který je v současné době potřeba spolu s toxikologickým posudkem.

Vladimír Kroc, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme