Ze severozápadních Čech proudí do Německa stále více drog

Do Německa proudí stále více drogových dealerů i pervitinu ze severozápadních Čech. Za poslední tři roky zaznamenali policisté nárůst v řádech stovek procent. Bavorský ministr vnitra Joachim Hermann dokonce prohlásil, že za to může málo důrazná česká protidrogová politika. Narůstající problémy připouští i česká policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistý krystalický pervitin

Čistý krystalický pervitin | Foto: CC BY-SA 3.0, Radspunk

„Pervitin pro Českou republiku je drogou, která způsobuje největší zdravotní, sociální a kriminogenní rizika. Specifický problém česko-německé příhraniční turistiky vnímám jako velmi zásadní,“ potvrzuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Nárůst problému je podle něj dán hlavně tím, že si producenti pervitinu osvojili výrobu ve větších objemech. „Následně poptávka z Německa je čím dál tím mocnější,“ vysvětluje Frydrych. Stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc kromě toho připomíná, že tím, že jsou otevřené hranice, proudí i tento nelegální obchod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a poslanec za ČSSD a Jeroným Tejc mluvili o přeshraničním prodeji drog v Ozvěnách dne

„V České republice počet odhalených nelegálních laboratoří na jeho (pervitinu, pozn. red.) výrobu osciluje za posledních pět let okolo 350 ročně,“ upřesňuje Frydrych. I tak si ale nemyslí, že problémem pro potírání boje s drogovým obchodem by byla nedostatečná legislativa.

„Problém České republiky je dvojí. První je v nedostatečném vymáhání netrestních deliktů, to znamená přestupků. A druhý je v obecném vnímání normy,“ přibližuje Frydrych s tím, že se v důsledku mediální a společenské tolerance posunula hranice toho, co je normální zejména u konopných drog.

Třikrát a dost

Tejc by ale viděl řešení především ve větší kontrole dostupnosti látek, které jsou potřebné k výrobě drogy. Stejně tak by se mělo o problému jednat i s našimi sousedy, zejména s Polskem, kde je situace podobná.

„Dnes sice je při koupi vyššího množství (látek, ze kterých je možno vyrobit drogu, pozn. red.) potřeba předkládat identifikační průkaz, ale tuším, že díky rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů byla zrušena společná databáze. To si myslím, že je problém docela velký,“ říká Tejc. Nákup látek jednoho člověka na různých místech republiky už totiž není možné ohlídat.

Tejc by byl zároveň také pro zavedení trestu třikrát a dost. „Třeba pro výrobu tvrdých drog. A myslím, že pokud by platilo pravidlo, že pokud je někdo třikrát odsouzen za tento trestný čin, bude nařízeno doživotí, tak by možná ochotných k výrobě na našem území bylo méně,“ dodává Tejc.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme