Ze skladu ve Chvaleticích odjel třetí transport nebezpečných chemikálií

Z nelegálního skladu ve Chvaleticích noci odjel třetí a letos poslední transport nebezpečných chemikálií. Během půl roku se tak pardubickému kraji podařilo zlikvidovat skoro 60 procent chemických látek. Sklad objevila policie v červnu a jeho majitel je zatím nezvěstný. Sanace je tak plně na Pardubickém kraji, kterému finančně pomáhá stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sklad toxického odpadu | Zdroj: ČTK

Sklad tentokrát opustily dva kontejnery plné toxických látek. Podle mluvčí kraje Kateřiny Nohavové proběhl noční převoz do ostravské spalovny bez problémů.

"Dva kontejnery s přibližně 21 tunami vysoce toxických látek provázely vozy policie, hasičů i specializované sanační firmy Dekonta. Nyní budeme muset sklad zazimovat a k inventarizaci a následné likvidaci se vrátíme opět na jaře," řekla Nohavová.

Krajský radní Petr Šilar potvrdil, že v zimě bude sklad osvětlen a bude ho hlídat armáda i policie. "Každých 14 dní bude pravidelně prováděn monitoring, jestli tam nedošlo k nějakým změnám v chemikáliích a k nějakým únikům. Na jaře až bude příznivá teplota, tak okamžitě začneme s další likvidací," uvedl Šilar.

Sanaci skladu hradí ministerstvo financí. Zatím stála deset milionů korun a kraj nyní čeká na další státní dotaci. "Proto také likvidace v letošním roce končí a počítáme s tím, že získáme finanční prostředky v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládáme, že celková částka bude více jak 30 milionů korun," doplnil Šilar.

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole.

Tlakové lahve byly převezeny do úložiště Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné u Příbrami, některé výbušné látky k likvidaci do pardubické společnosti Explosia. Odvezeno bylo rovněž 45 kilogramů radioaktivních látek, část nebezpečných odpadů směřovala do spalovny v Ústí nad Labem. Pistole, část výbušných látek a střelivo převzala policie.

Během října pracovníci specializované firmy přebrali a roztřídili 5534,4 kilogramu vysoce toxických látek, 848,6 kilogramu oxidujících a žíravých látek a 19.862,6 kilogramu sloučenin dráždivých, zdraví škodlivých a nebezpečných pro životní prostředí. Dohromady jde o více než 26 tun nebezpečných chemických látek a odpadů, celkový obsah skladu se odhaduje na několik set tun.

Sklad provozoval Ladislav Pilc z Jihlavy, který je již tři roky nezvěstný a policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. Policie zatím neskončila vyšetřování, kdo nese za nelegální skladování chemikálií trestní odpovědnost.

Martin Hromádka, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme