Ze státních dotací pro sport šly peníze i na rekonstrukci záchodů, zjistil NKÚ

Tučné státní dotace na sport dostalo v minulosti mimo jiné občanské sdružení, které se zabývá medicínou. I to vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo školství podle ní rozdalo v letech 2011 až 2013 neprůhledně 800 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

4,5 milionu korun dostalo třeba občanské sdružení European Medicine Association. Ve výroční zprávě za rok 2012 se píše, že organizace sdružuje občany se zájmem o medicínu a také například zvyšuje profesní úroveň svých členů. Těch bylo ve zmiňovaném roce šestnáct.

Sídlo společnosti je v obci Šimonovice na Liberecku, o sdružení ale neví ani starostka Leona Vránová:

Přehrát

00:00 / 00:00

O příkladech nesprávného použití státních dotací na sport mluvila Veronika Hlaváčová

„Neslyšela jsem o tom sdružení - dneska poprvé od vás. Vím, že tam bylo sportovní středisko, tělocvična. Ale teď delší dobu jsem už o tom neslyšela.“

NKÚ: Ministerstvo školství rozdělilo neprůhledně na sport 800 milionů korun

Číst článek

Sdružení Český rozhlas kontaktoval, na otázky ale nereagovalo. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu existuje podezření, že organizace celou více než 4milionovou dotaci ze státního rozpočtu zneužilo.

Peníze od státu měl získat a na sport nevyužít také Autoklub České republiky. Skoro 400 tisíc korun použil na provoz a údržbu autokempu v Hořicích, kde se konají závody silničních motocyklů. Klub tam opravil například toalety.

„Těch 400 tisíc tam šlo na zlepšení střechy na věži rozhodčích, na zpevnění plochy, která je také mimo kemp. Ale bohužel šlo to i na opravu cest v kempu, pěšinek, zpevněných ploch a rekonstrukci záchodů,“ uznal pochybení prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek.

Státní dotace v letech 2011 a 2013 měl na ministerstvu školství na starost někdejší náměstek Jan Kocourek. Jeho vyjádření se ale získat nepodařilo. Nereagoval ani exministr školství Josef Dobeš.

Písemnou odpověď Český rozhlas dostal jen od bývalého ministra školství Petra Fialy, dnes šéfa ODS. Napsal, že úřad neměl k dispozici základní údaje pro hodnocení financování celé oblasti podpory sportu a nemohl "plnohodnotně plnit funkci koordinátora vládou schválené koncepce státní podpory sportu a plnil tuto roli pouze formálně."

mkp, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme