Ze tří ministerských kandidátů do Senátu uspěl v druhém kole jediný

Dva poražení ministři a jeden vítěz. I tak by se daly z pohledu vládních kandidátů shrnout volby do třetiny senátu. Svůj senátorský mandát obhájil na Kladensku ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD. Jeho stranický kolega Marcel Chládek souboj ve volebním obvodu Louny prohrál. A do senátu se nedostal ani ministr dopravy z hnutí ANO Antonín Prachař. Složení vlády to bezprostředně neovlivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Úřad vlády, Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Ministra dopravy Antonína Prachaře z hnutí ANO porazila na Přerovsku bývalá senátorka a bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, kandidátka za Stranu zelených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klání ministerských kandidátů ve druhém kole voleb do Senátu sledovala Lenka Jansová

„Paní Seitlová to dělá už dlouho, je úspěšná, má dobrou pověst, je tam známá. Takže pan ministr měl samozřejmě těžkou pozici,“ zdůvodnil příčinu Prachařova neúspěch šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

S Antonínem Prachařem ale dál počítá jako s ministrem dopravy. Prachař řekl, že mu uškodila prohra v Lipníku nad Bečvou a v Hranicích.

Naopak předvolební prohlášení Andreje Babiše, že by nebylo vhodné, aby byl najednou šéf dopravy i senátor, mu prý neublížilo.

Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky má Prachař do konce roku čas, aby splnil úkoly, které dostal. Tedy například udělat pořádek na Ředitelství silnic a dálnic. Když to nezvládne, je prý na Andreji Babišovi, aby zvážil jeho budoucnost.

Ministr školství Marcel Chládek prohrál na Lounsku se starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou za hnutí ANO. Bohuslav Sobotka jeho porážku vysvětlil takto:

Vládní koalice uhájila v Senátu většinu, TOP 09 propadla

Číst článek

„Byl to vlastně duel mezi vládními kandidáty, nebyl mezi nimi významný rozdíl z hlediska volebního výsledku. A ten důvod je, že bohužel ne všichni voliči, kteří podpořili Marcela Chládka v prvním kole, přišli i ke kolu druhému. Nebyl poražen představitelem opozice, ale druhé vládní strany.“

Premiér s Marcelem Chládkem jako s ministrem školství dál počítá:

„Já jsem si Marcela Chládka nevybral do vlády proto, že je senátor, ale vybral jsem si ho proto, že se připravoval na pozici ministra školství. A na jeho výkonu v posledních 8 měsících je vidět, že přišel do čela resortu připraven, má jasnou představu, co je potřeba ve školství udělat, co je třeba změnit. A já jsem s jeho prací spokojen.“

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD křeslo v Senátu obhájil. Voliči mu dali přes 55 procent hlasů.

Rozložení politických sil v Senátu | Foto: Český rozhlas

Senátoři s mandátem od roku 2014 | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme