Mezi tisícovkou nejlepších univerzit světa je opět i sedm z Česka. Nejvýše se umístila Univerzita Karlova

Prestižnímu žebříčku nejlepších vysokých škol na světě opět vévodí univerzity ze Spojených států. Do první desítky hodnocení ARWU Academic Ranking of World Universities se kromě osmi zástupců USA probojovaly i dvě britské univerzity – Cambridgeská a Oxfordská. Mezi tisícovkou nejlepších vysokých škol světa je také sedm českých zástupců. Nejlépe se umístila na dělené 201. až 300. příčce Univerzita Karlova.

Praha / Šanghaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlova Univerzita

Pražská Karlova univerzita obsadila dělenou 201. až 300. příčku (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Takzvaný šanghajský žebříček patří mezi nejsledovanější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Od začátku sestavování před 18 lety se na čele žebříčku ARWU drží americká Harvardova univerzita. Oproti loňsku se nic nezměnilo ani na druhém až šestém místě. Po Harvardu následuje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusettský technologický institut (MIT), Kalifornská univerzita v Berkeley a Princetonská univerzita.

Když titul z prestižní univerzity zamítnou v Olomouci. Absolventi měsíce bojují o uznání diplomů

Číst článek

Druhý britský zástupce v první desítce – Oxfordská univerzita – si oproti loňsku pohoršila a ze sedmého se propadla až na deváté místo.

Do první padesátky nejlepších vysokých škol světa se kromě zástupců USA a Británie dostaly ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Kanady, Japonska, Číny, Dánska, Austrálie a Švédska. Nejlepší německá vysoká škola – univerzita v Mnichově – je až na 51. místě.

Česká republika má v žebříčku tisícovky škol stejně jako loni sedm zástupců. Nejlépe se jako loni umístila pražská Karlova univerzita, která obsadila dělenou 201. až 300. příčku. Následuje Univerzita Palackého v Olomouci, která si udržela loňskou 501. až 600. pozici. Dělené 601. až 700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701. až 800. příčce se umístilo České vysoké učení technické v Praze.

Oproti loňsku si polepšila Česká zemědělská univerzita v Praze, která obsadila dělené 801. až 900. místo. Loni byla na 901. až 1000. místě. Pohoršila si naopak pražská Vysoká škola chemicko-technologická, která byla loni na 701. až 800. příčce. Letos se dělí o 901. až 1000. příčku mimo jiné s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme