Zelená vlna Českého rozhlasu slaví na Masarykově okruhu v Brně 40 let vysílání

Na Masarykově okruhu v Brně dnes vyvrcholí oslavy 40 let vysílání Zelené vlny Českého rozhlasu. Dnem otevřených dveří okruh uzavírá letošní bohatou sezónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým Motožurnálu – Jan Říha, Eva Kézrová a Petr Jansa | Foto: Archiv ČRo

Kromě tradičních jízd veřejnosti po samotné dráze jsou tentokrát připraveny soutěže na motokárách, ve slalomu nebo na simulátoru formule 1. Jejich vítěze pak sveze po trati profesionální závodník v jeho speciálu.

Diváci si budou moci prohlédnout i policejní vrtulník v akci, dálniční rychlé speciály nebo práci psovodů. K dispozici bude také simulátor nárazu nebo bude možné si před zimou vyzkoušet práci řidiče sněžného pluhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy Zelené vlny na Masarykově okruhu v Brně sleduje vedoucí redakce Jan Říha

K vidění je také historicky první přenosový vůz, který sloužil Zelené vlně. Jde o tmavězelený vůz značky Lada Vaz 2102, která obsahovala radiostanici, která umožňovala reportérovi spojení do studia.

„Kromě radiostanice tu byl i přenosný radiomagnetofon. Vůz byl koncipován tak, aby šlo vše zvládnout v jedné osobě. Pokud reportér natáčel vstup, nahrál ho na magnetofon, přes spojení do studia se připojil na radiostanici. Pokud chtěl použít záznam, který natočil na magnetofon, tak přes kabel popojel s radiostanicí a přímo do studia vstup odvysílal,“ vysvětluje Čeněk Sudek z Policejní historické společnosti.

Přes pět tisíc aktivních zpravodajů

Na akci jsou mimo jiné pozváni i zpravodajové Zelené vlny. „Máme přes pět tisíc aktivních zpravodajů, kteří nám volají a zpřesňují dopravní informace. Často jsou na místě dřív než policie. Na Masarykově okruhu je pro ně připraven soutěžní program. Pokud se do jednotlivých disciplín zapojí, mohou vyhrát svezení po dráze s profesionálním pilotem,“ hlásí z okruhu vedoucí redakce Zelené vlny Jan Říha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historicky první přenosový vůz, který sloužil Zelené vlně, představil Čeněk Sudek z Policejní historické společnosti

Stát se dopravním zpravodajem je jednoduché – stačí se zaregistrovat na webových stránkách Zelené vlny.

„Tam můžete vyplnit dotazník, můžete ho také poslat poštou. My vás zaregistrujeme a stanete se zpravodajem, voláte zdarma na linku 800 12 20 12. A protože jste registrováni, tak víme, že jste osvědčený zdroj a budete mít na lince přednost před ostatními posluchači, kteří také volají dopravní linku,“ vysvětluje Říha.

S nápadem vysílat pro řidiče přišla tehdy dopravní policie, která po vzoru Německa a Rakouska chtěla prostřednictvím Československého rozhlasu usměrňovat víkendovou dopravu z hlavního města. 29. září 1974 tak v éteru poprvé zazněla Zelená vlna.

Zpočátku Zelená vlna vysílala jen v pátek a v neděli vždy čtyři hodiny odpoledne. O rok později už vysílala i na středních vlnách a během celostátní Spartakiády na pražském Strahově ukázala, jakou sílu má dopravní rozhlasové vysílání.

Petr Jansa, Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme