Zelení a lidovci odmítají koalici proti ODS, komunisté podpoří kandidáty ČSSD

Komunisté a sociální demokraté si chtějí v druhém kole senátních voleb půjčovat voliče. Zatímco lidovci a zelení výzvu Jiřího Paroubka ke společné koalici proti ODS odmítli, komunisté ji na svém nedělním odpoledním jednání v podstatě podpořili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal, Pavel Bém, Jiří Dolejš a Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Výkonný výbor KSČM výslovně výzvu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby se strany spojily v druhém kole senátních voleb proti kandidátům ODS, nepodpořil. Hlavním cílem předvolební strategie KSČM ale zůstává zastavit nástup pravice. Nekomunističtí kandidáti, kteří budou chtít podporu voličů této strany, o ni, jak vysvětluje Vojtěch Filip, budou muset veřejně požádat.

"My samozřejmě za podporu našich kandidátů podpoříme kandidáty sociální demokracie v jednotlivých obvodech. Ale v těch obvodech, kde není kandidát náš ani sociální demokracie, bude záležet na dvou věcech. Za prvé na znalosti toho prostředí a za druhé na oficiální žádosti kandidáta o podporu voličů KSČM," vyjádřil se Filip.

I když s iniciativou všichni proti ODS oficiálně sociální demokraté neuspěli, přesto se, jak potvrdil místopředseda strany Bohuslav Sobotka, této taktiky nevzdají: "Našim cílem je tam, kde sociální demokraté nepostoupili, dohodnout se o podpoře s kandidáty, kteří nejsou kandidáty ODS. Tam, kde 11 našich kandidátů postoupilo, budeme usilovat o to, abychom získali podporu lidoveckých voličů, voličů zelených ale i voličů KSČM. Tak, abychom byli schopni kandidáty ODS porazit."

Lidovci se podle svého předsedy Jana Kasala nechtějí vymezovat proti nikomu. "Je v našem zájmu, aby byl Senát co nejpestřejší, ale na druhou stranu vytváření koalic proti někomu, proti politické straně nám nepřijde vůbec užitečné. Pro mě představa, že sedím doma ve Žďáře nad Sázavou u rozhlasového přijímače a nějaký politik mně říká, koho mám ve druhém kole volit, takhle já si demokracii nepředstavuji," řekl Kasal.

I zelení by chtěli Senát barevnější. Podle předsedy strany Martina Bursíka by v horní komoře parlamentu měli chybět jen komunisté. "My se nepřipojujeme ke kampani pana předsedy Paroubka, nemáme důvod přiklánět se na jednu nebo na druhou stranu a ve volebních obvodech, kde proti sobě stojí ODS a sociální demokracie, zůstaneme neutrální, necháme to na voličích. Je tam ještě jeden důležitý bod, mluvíme o pestrosti a barevnosti, ale červené z principu nepodpoříme," řekl v České televizi Bursík.

ODS svou taktiku pro druhé kolo měnit nebude

Občanští demokraté svoji taktiku měnit nebudou. Předseda ODS Mirek Topolánek ale v souvislosti s výzvou Jiřího Paroubka naznačil, že by měl šéf sociálních demokratů zvážit svůj odchod z politiky. "Výsledky voleb jsou jen další porážkou Jiřího Paroubka v řadě a odmítnutím jeho konfrontačního stylu, který snížil a dále snižuje koaliční potenciál jeho strany v komunálních volbách i v povolebních vyjednáváních," myslí si Topolánek.

Podle místopředsedy ODS Pavla Béma není dosažení většiny v Senátu strategickým cílem jeho strany. Výzvu šéfa ČSSD označil za hloupou a zbytečnou. "V konečném důsledku může působit vůči ČSSD i kontraproduktivně," uvedl Bém v České televizi s tím, že voliči mají vlastní rozum.

"Mobilizace je nezbytná pro obranu sociálního státu, za příklad bych dal sociální zákony, které byly přijaty na začátku roku. Je to právě ODS, která navrhuje odložení zákoníku práce, je to expertní skupina ministra financí Tlustého, která navrhuje zrušení rodičovského příspěvku, zrušení porodného," hájil postoj ČSSD místopředseda Bohumil Sobotka. Hrozí podle něj, že sociální legislativa, kterou ČSSD prosadila na jaře, může být ohrožována ze Senátu v případě, že tam bude mít ODS většinu.

Bém považuje tato slova za absurdní vzhledem k tomu, že právě Sobotka navrhoval odložení účinnosti sociálních zákonů kvůli tomu, že na jejich plnění nejsou ve státním rozpočtu peníze. Sobotka to odmítl s tím, že po dohodě s ostatními stranami byly odloženy pouze zákony, které nemají vliv na příjmy domácností.

Do druhého kola hlasování o obměně třetiny horní komory postoupili kandidáti ODS v 26 obvodech z 27, zástupci občanských demokratů unikl finálový duel jen na Zlínsku. K vytvoření ústavní většiny potřebuje nejsilnější parlamentní strana zisk třípětinové většiny. Za velký úspěch bude Bém považovat zisk 13 křesel, úspěchem podle něj bude i zisk deseti mandátů, které ODS obhajuje.

Martin Hromádka, Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme