Zelení chtějí mít v čele dva předsedy, ženu a muže

Tak jako v Německu by v čele Strany zelených mohl stanout předsednický pár, tedy muž a žena, aby i vedení bylo genderově vyrovnané. Strana by o tom měla jednat na svém víkendovém sjezdu v Pardubicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana zelených v pátek otevřela další kapitolu svého života na sjezdu, který bude volit nové vedení strany. | Foto: Tomáš Adamec

„V českých podmínkách by to bylo rozhodně unikátní. Otázkou je, co tím zelení sledují. Přinese jim to mediální pozornost a zároveň to může nějakým způsobem oslovit jejich voličskou skupinu, pro kterou téma genderové vyrovnanosti může být důležitější než například pro voliče jiných stran,“ říká politoložka Anna Matušková.

Podle ní bude strašně záležet na tandemu těchto dvou lidí, do jaké míry budou schopni spolu spolupracovat a vycházet si vstříc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O myšlence dvoupředsednictví Strany zelených mluvila ve Stao se dnes na Radiožurnálu politoložka Anna Matušková

„Také je otázkou, jak s nimi budou spolupracovat ostatní straníci. Vedení, které má dvě hlavy, nabízí velký prostor pro možné problémy. Samozřejmě pokud se jim to podaří a vytvoří solidní tým, který bude mít podporu napříč stranou, může to být velmi zajímavé,“ uvádí politoložka a pokračuje:

„Určitě je v pořádku, pokud se ve vedení strany střídají různí straníci. Ale osobně se domnívám, že mít dva lidi, kteří rozhodují, je poměrně dost komplikované, zejména pro stranu, jako jsou zelení, kde je hodně individualit, osobností, lidí s odlišným názorem. Strana zelených není rozhodně úplně jednotná.“

Bude záležet na tom, jak by opatření strana zahrnula do svých stanov. Podle toho pak budou nastaveny mechanismy. Jde například o to, s kým se bude vyjednávat, pokud bude někam, třeba na jednání o nějaké koalici, přizváno vedení strany. Matušková si ale nemyslí, že by tomuto opatření byli všichni v rámci strany nakloněni.

„Je možné, že toto je cesta, jak chtějí zelení poukázat na téma rovných příležitostí pro muže a ženy. Jestli si to v sobotu schválí nebo ne uvidíme, nejsem si tím ale jistá. Na druhou stranu je to logické, je to nějaké téma, ke kterému se vyjadřují, nastolují ho, noviny o něm budou psát a agenda se bude opakovat. V tomto to může být pro zelené velmi pozitivní,“ dodává Anna Matušková.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme