Zelení chtějí před volbou šéfa sněmovny veřejný příslib

Pětice předsedů parlamentnich stran se na schůzce s prezidentem dohodla na dočasném mandátu předsedy Poslanecké sněmovny. Sociálním demokratům to vzápětí odsouhlasilo celorepublikové vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Zdroj: ČTK

Kandidát je jediný, poslanec ČSSD Miloslav Vlček a podle domluvy z Hradu by jeho zvolení mělo umožnit prezidentovi vzápětí jmenovat předsedu ODS Mirka Topolánka premiérem.

Předseda Strany zelených Martin Bursík rádiu Česko řekl, že Vlček bude mít podporu Zelených jen s podmínkou: "On by měl před tou volbou vystoupit ve sněmovně a veřejně prohlásit, že svoje zvolení chápe skutečně jako přechodné řešení. A že se zavazuje ze své funkce odstoupit, jestliže dojde k té situaci, kterou popisuje ústava, totiž, že by ve třetím kole on navrhoval prezidentovi osobu pověřenou sestavením vlády."

Také místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že pondělní zvolení Miloslava Vlčka není vůbec jisté. "Tato nominace není předjednána s Občanskou demokratickou stranou. O této věci budeme samozřejmě jednat. V případě, že budou splněny podmínky dohody, které byly zformulovány na poradě u pana prezidenta, tak jsme připraveni jednat o podpoře tohoto kandidáta," dodal Nečas.

Pokud bude kandidát ČSSD zvolen, podá vláda Jiřího Paroubka demisi. Výkonem funkce by byla pověřena do doby, než nastoupí nový kabinet. V jeho čele by měl stát předseda ODS Mirek Topolánek.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme