Zelení zaplatí bývalému textaři Katapultu 350 tisíc, v kampani bez dovolení použili jeho slogan

Pražský vrchní soud v pondělí definitivně uzavřel spor někdejšího textaře skupiny Katapult Ladislava Vostárka a Strany zelených. Zelení se nynějšímu advokátovi Vostárkovi museli už dříve omluvit za to, že bez jeho vědomí použili v předvolební kampani slogan „A co děti? Mají si kde hrát?“ Teď Vostárek vysoudil ještě 350 000 korun, kterými se politická strana podle soudů na jeho úkor bezdůvodně obohatila.

Praha (Aktualizováno: 15:46 8. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana zelených v pátek otevřela další kapitolu svého života na sjezdu, který bude volit nové vedení strany.

Zelení se Vostárkovi již dříve museli omluvit za nedovolené použití sloganu. | Foto: Tomáš Adamec

Vostárek ani nikdo z vedeních Zelených k jednání nedorazil, znesvářené strany zastupovali právníci. Zelení poté vzkázali, že se k výsledku sporu vyjádří, až získají písemné vyhotovení verdiktu.

Katapult poslal Stranu zelených před soud. Kvůli údajnému zneužití sloganu

Číst článek

„Vzhledem k okolnostem považujeme přiznané odškodnění za nepřiměřeně vysoké. Po obdržení rozsudku zvážíme, zda budeme podávat nějaký mimořádný opravný prostředek," sdělil předseda strany Petr Štěpánek. Proti pravomocnému rozhodnutí se Zelení mohou bránit podáním dovolání k Nejvyššímu soudu.

Slogan z písně „Až“ využili Zelení v roce 2010 při kampani v Ústeckém kraji. Objevil se na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích. Vostárek v žalobě tvrdil, že ho to výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupoval klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology.

Na základě předchozího rozsudku se Zelení museli Vostárkovi omluvit a omluvu zveřejnit na vlastní náklady v celostátním deníku Blesk. Marně tehdy argumentovali mimo jiné tím, že k užití sloganu měli souhlas od frontmana Katapultu Oldřicha Říhy.

Spor o podjatost experta

Následně soudy řešily ještě finanční odškodnění. Pražský městský soud totiž Vostárkovi původně přiřkl 500 000 korun, vrchní soud však tuto část verdiktu v minulosti zrušil s tím, že je nepřezkoumatelná.

Městský soud poté přizval znalce, který se vyjadřoval k tomu, jaká by byla obvyklá odměna za užití díla. Zelení zpochybňovali expertovu odbornost a také uváděli, že je podjatý, protože se s Vostárkem zná a tykají si. Nabízeli Vostárkovi k vyplacení 250 000, což advokát nepřijal.

Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda v pondělí připustil, že se Vostárek se znalcem znají, podle soudce to však není na překážku. „Neshledáváme pochyby ohledně nepodjatosti. Branže v tomto oboru není široká, takže osob, které by byly schopny podat odborné vyjádření, tolik není,“ podotkl.

Za náklady vynaložené na odvolací řízení musí Zelení Vostárkovi zaplatit 24 000 korun. Výše nákladů za řízení u prvostupňového soudu se ještě bude upřesňovat, soud ji původně vyčíslil na zhruba 71 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme