Zelení mají vlastní plán pro budoucnost Evropské unie a eurozóny

Výsledkem víkendového celostátního sjezdu Strany zelených v Pardubicích bude kromě změny stanov i přijetí Pardubické deklarace. Delegáti sjezdu chtějí tímto dokumentem reagovat na současnou krizi eurozóny, kterou je podle nich třeba řešit širokou diskuzí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana zelených v pátek otevřela další kapitolu svého života na sjezdu, který bude volit nové vedení strany.

Strana zelených v pátek otevřela další kapitolu svého života na sjezdu, který bude volit nové vedení strany. | Foto: Tomáš Adamec

„Evropský projekt musí získat nový směr a cíl. Není možné, aby o budoucnosti rozhodla úzká skupina premiérů,“ vysvětluje předseda Zelených Ondřej Liška.

Pardubická deklarace obsahuje 12 opatření, která navrhují, jak by Evropská unie podle Zelených měla vypadat a jakou cestou se dále vydat. Strana volá například po větší demokratizaci společenství a regulaci finančních trhů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Strany zelených Ondřej Liška sdělil Radiožurnálu základní body deklarace

„Myslíme si, že ty návrhy, které padly na tom právě proběhlém summitu, jsou nedostatečné. Především se domníváme, že kurz, který nastavila současná česká vláda, je v rozporu s kurzem, který tady reprezentovaly všechny dosavadní vlády,“ tvrdí Liška.

„Je potřeba, abychom přinutili vládu k tomu, aby zaujala aktivní postoj k podílení se na evropské integraci a nikoli vyčleňování České republiky. V opačném případě totiž hrozí, že se Česko ocitne na periferii a stane se zcela závislé na svém okolí.“

Na sjezdu se Zelení také dohodli, že by v jejich čele pro genderovou vyváženost měli společně zasednout muž a žena.

Pavel Cyprich, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme