Zelení půjdou do příštích voleb samostatně

Strana zelených půjde do příštích parlamentních voleb samostatně. Její členové o tom rozhodli na mimořádném sjezdu v Pardubicích. Návrh dosavadního předsedy Jana Beránka na společnou volební koalici s malými liberálními stranami členové sjezdu odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík, kandidát na nového předsedu Strany zelených | Zdroj: ČTK

Sjezd v Pardubicích je výsledkem nespokojenosti některých Zelených se situací ve straně a se způsobem jejího vedení. Během sobotního sjezdu došlo k odvolání předsedy strany Jana Beránka. Delegáti odvolali z funkce i člena předsednictva zodpovědného za hospodaření Pavla Brzobohatého. Další čtyři členové předsednictva rezignovali sami.

Pro Český rozhlas Bránek uvedl, že se cítí po dvou a půl letech opotřebován a že o svém dalším působení ve straně bude přemýšlet.

"Ze Strany zelených zatím nehodlám odejít, i když jsou tu důvody pro založení nového subjektu. V tuto chvíli mám v sobě jistou skepsi, zda tato Strana zelených s vedením, které nastupuje, může být tou alternativou. Myslím si, že nemůže. Je otázka, jestli tu alternativu lze budovat založením jiného subjektu, nebo prací ve Straně zelených. To ukáže čas. Já zatím nebudu dělat žádné unáhlené kroky," vyjádřil se Beránek.

Sjezd rozhodl, že strana půjde do voleb samostatně. Podle odvolaného předsedy Beránka jsou její šance ve volbách mizivé. "V případě samostatného postupu a v případě politického stylu nastupujícího vedení jsem k tomu skeptický," dodal Beránek.

Na post lídra strany byli nominováni dva kandidáti Karel Helman a Martin Bursík, který tvrdí, že Strana zelených je evropská značka a má veřejnosti co nabídnout. "Ten horizont politických témat nekončí pro Zelené tématy životního prostředí a kvality života, ale je tam celá řada dalších evropsky standardních témat. Zelení jsou tradičně liberální stranou, která oslovuje mladé voliče," myslí si Bursík.

Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme