Zelení se do sněmovny nedostali, tříprocentní zisk přesto oslavili

Přání šéfa Strany zelených Ondřeje Lišky se nevyplnilo. Jeho strana se do sněmovny nedostala. Vedení přesto tříprocentního zisku nelituje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start kampaně Strany zelených (SZ), Ondřej Liška | Foto: Filip Jandourek

Napínavé povolební sčítání hlasů se Strana zelených rozhodla strávit v baru na Senovážném náměstí v centru Prahy.

Bar je kupodivu laděný do černé, zelená prosvitne jen občas - když kolem mě procházejí členové nebo sympatizanti zelených. Jejich placka s logem strany je jasně viditelná.

Jsou tu lidé mladší i starší všech možných profesí. Přišli rodiče s malými dětmi i chovatelé psů. Jedno ale mají společné - chtějí, aby se zelení vrátili do sněmovny. Teď krátce po půl čtvrté jejich naděje pomalu mizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na volebním štábu Strany zelených natáčela redaktorka Květa Moravcová

„Vypadá to, že hraniční hodnota, o kterou se budeme prát, budou tři procenta, ne pět. Trošku zklamaný jsem, člověk nerad prohrává. Ale když se na to podívám objektivně, tak bylo pár věcí, které předpovídaly, že se těch pět procent nepodaří,“ říká kandidát zelených, expert na korupci Václav Láska.

V první řadě to podle něj byly předvolební průzkumy. „Protože syndrom propadnutého hlasu je u českých voličů pořád hodně silný. Když se v předvolebním průzkumu nedostanete nad pět procent, tak to trošku napovídá, že je neuděláte,“ doplňuje Láska.

Výsledky sněmovních voleb

Číst článek

To zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která kandidovala na jižní Moravě, vnímá situaci Strany zelených optimističtěji.

„Nemůžeme být zklamaní, může být jenom mile překvapení. V roce 2010 to opravdu bylo 2,44 procenta a já věřím, že určitě uděláme víc. Věřím tomu, že se podaří překonat tři procenta,“ odhaduje Seitlová.

A skutečně. V 16 hodin 44 minut se zelení dočkali. Tříprocentní hranici překonali. Vděčný za tento zisk byl také předseda strany Ondřej Liška, podle kterého to dokazuje, že strana roste. Sice pomalu, ale jistě.

„Rosteme. Pomaleji, než bychom si přáli, ale oč je růst pomalejší, o to ho považuji za solidnější a pevnější v základech. Myslím si, že období příštích let by nás mělo vést k tomu, že neslevíme. Ale zároveň nemůžeme očekávat, že bychom vyrostli snadno za několik málo let. Možná že to je ještě otázka jedné generace,“ uzavírá Liška.

A na to si Zelení také připili.

Procentuální zisk hlasů | Foto: Český rozhlas

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme