Zelení se zadlužili u firmy, která dostává zakázky od ČEZu

Strana zelených se zadlužila u soukromé firmy, mezi jejíž klienty patří elektrárenský gigant ČEZ a v minulosti patřili také Východočeská energetika, nebo Transgas. V tuto chvíli dluží Zelení akciové společnosti Médea za předvolební billboardy přes šest miliónů korun. Představitelé strany se ale domnívají, že tento kontrakt pro ně neznamená problém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v pozadí billboard Strany zelených

v pozadí billboard Strany zelených | Zdroj: ČTK

"SuperČEZ nemá konkurenci a diktuje ceny. Řešením je privatizace ČEZu po částech a vytvoření konkurenčního prostředí." Tak stávající existenci státního energetického gigantu vnímá volební program Strany zelených. Peníze z ČEZu ale Zeleným voní. Část jejich předvolební kampaně totiž financuje na dluh mediální agentura Médea, která patří podnikateli Jaromíru Soukupovi. A společnost ČEZ přitom podle otevřených zdrojů patří mezi její velké klienty.

Médea je jedním z největších hráčů na českém mediálním trhu, obrat této skupiny v loňském roce přesáhl dvě miliardy korun. Zarážející je, že si Zelení nechali pečlivě prolustrovat kandidáty do Poslanecké sněmovny, jestli nespolupracovali s komunistickou tajnou policií. Při výběru finančního partnera pro volby už tak obezřetní ale nebyli.

Volební manažer strany Petr Hrdina ke zjištění Radiožurnálu říká. "Využili jsme toho, že Martin Bursík má dobré kontakty na majitele Médey, a pokud je mediální agentura třetí nebo druhá největší u nás, tak je jasné, že mezi její (klienty) budou patřit z našeho pohledu, řekněme enviromentálního, i trochu problematické firmy. Ale to není spolupráce mezi námi a ČEZem nebo mezi námi a Transgasem, to je spolupráce mezi námi a mediální agenturou, které nebudeme nic dlužni. Všechno uhradíme, takže se tam nedá hovořit o tom, že bychom se jim nějakým způsobem."

Lídr jihočeské kandidátky Zelených a šéfka hnutí Jihočeské matky Dana Kuchtová se dozvěděla, že Médea úzce spolupracuje s ČEZem, až od Radiožurnálu. Firmu ale považuje za standardní komerční subjekt, který pro ČEZ neprovádí žádný cílený lobbing. "Je to komerční firma, která podle mého názoru nemůže rozlišovat, jestli je klient ČEZ, nebo někdo jiný. Prostě, pokud bude uzavřena komerční dohoda, tak to profesionálně provedou, nevidím tam na tom žádný problém."

Majitel Médey, nového věřitele Zelených, Jaromír Soukup, odmítá dávat rovnítko mezi volební program strany a aktivity své firmy: "Volební program Zelených, obchodní vztah se Zelenými, obchodní vztah třeba s ČEZem - to jsou úplně diametrálně odlišné věci, které spolu nemají vůbec nic společného."

Připomeňme ještě jeden důležitý fakt. Soukup je zároveň ekonomickým expertem Strany zelených. Připouští, že kampaň financuje ze zisků firmy: "Tuto částku, kterou jsou nám Zelení povinni zaplatit, tu financujeme z vlastních zdrojů, které máme z vlastních zisků. Je pravdou, že mezi našimi klienty je třeba ČEZ, i když zdaleka není nejvýznamnější klient. Pokud jsme na něm něco vydělali, tak součástí našeho zisku je, nicméně - ta přímá úměra, to bych odmítl."

Volební manažer Zelených Hrdina podotýká, že zadlužená strana těžko hledala subjekt, který by jí na volby půjčil. Z jakých zisků tato, řekněme půjčka, pochází, Zelené podle Hrdiny nezajímá. "To je věc pana Soukupa. To my v žádném případě neříkáme, z jakých zdrojů to má pokrývat. Je to tak, že v tuto chvíli dlužíme agentuře Medea zhruba 6,5 milionu. Maximální dluh se vyšplhá ještě o 2,5 milionu na maximální částku 9 milionů."

Zelení dluží z minulých let ještě 5 a půl milionu korun. Společnost ekonomického experta strany Soukupa Médea se ale o svou investici obávat nemusí. Zelení totiž spoléhají na volební příspěvek. Ten by měl podle jejich mínění postačit k vyrovnání závazků z minula i stávajícího dluhu.

Politologa Lukáše Valeše ekonomické propojení firmy, která pracuje pro ČEZ, a silně ekologicky vyhraněných Zelených, překvapuje: "Je to přinejmenším podivné zjištění, uvědomíme-li si, že Strana zelených se v otázkách životního prostředí se chová velmi zásadově -v atomové energii, privatizaci ČEZu, vytvoření konkurenčního prostředí atd. - tak je přinejmenším podivné, že si neohlídala, že společnost, která de facto v současné době financuje její bilboardovou kampaň, získala prostředky právě ze spolupráce s Transgasem a nebo některých součástí dnešního ČEZu."

Připomeňme, že problém diskutabilní finanční pomoci se na české politické scéně neobjevuje poprvé. Stačí zavzpomínat na tajemné dárce ODS Sinhu a Bácse. Nebo na dvouapůl miliónové sponzorské dary České spořitelny sociální demokracii, ODS a Koalici z roku 2002. Tyto strany nový vlastník peněžního ústavu Erste Bank podaroval po jeho úspěšně dokončené privatizaci.

Politolog Valeš varuje, že by se Zeleným koketérie s penězi, které mohou pocházet od energetických gigantů, nemusela před voliči vyplatit. "Zelení jsou zelení a už ta značka by měla zavazovat k tomu, aby byli čistí sami vůči sobě. Aby peníze, které získávali, byly opravdu ohlídané. Ostatně vzpomeňme si, že špatné peníze od tajemných sponzorů zapříčinily pád ODS a vlády Václava Klause," dodává politolog Valeš.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme