Zelení si v Pardubicích vyberou nové vedení

Tím současně zvolí i strategii pro nadcházející volby. Část členů Strany zelených včetně dosavadního šéfa Jana Beránka by se totiž ráda spojila s ostatními malými liberálními stranami. Jejich oponenti kolem bývalého ministra životního prostředí a člena předsednictva strany Martina Bursíka chtějí ale naopak do voleb sami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický zámek

Pardubický zámek

A zdá se, že mají navrch. Beránek už začátkem září oznámil, že pozici v čele strany obhajovat nebude. Jediným kandidátem je Bursík. Pokud právě on a jeho lidé získají rozhodující vliv, bude to podle Beránka špatně.

Samotní Zelení mají totiž šanci získat ve sněmovně jen 5 až 6 procent hlasů, tedy pouhých 5 mandátů, tvrdí Beránek: "Tady v příštím volebním období hrozí změna volebního systému a myslím, že naším politickým úkolem je udělat vše pro to, aby se politický systém neuzavíral. Pro mne ta alternativa pro parlamentní volby je spíše ve vytváření aliance zelených a liberálů. "

Spory ve straně vedly v posledních dnech několik funkcionářů k jejímu opuštění. Ze Strany zelených vystoupili například místopředsedkyně Jana Ulbrychová, šéf kampaně před loňskými volbami do Evropského parlamentu Ivo Kropáček, bývalí členové předsednictva Milan Smrž a Tomáš Tožička a někdejší předsedkyně brněnské organizace Dita Horová.

Zelení mají v současném parlamentu jednoho zástupce a to senátora Jaromíra Štětinu. Květnový průzkum preferencí pak ukázal, že by jim svůj hlas dalo 2,8 procenta voličů.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme