Zelení si v Pardubicích vyberou nové vedení

Tím současně zvolí i strategii pro nadcházející volby. Část členů Strany zelených včetně dosavadního šéfa Jana Beránka by se totiž ráda spojila s ostatními malými liberálními stranami. Jejich oponenti kolem bývalého ministra životního prostředí a člena předsednictva strany Martina Bursíka chtějí ale naopak do voleb sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický zámek

A zdá se, že mají navrch. Beránek už začátkem září oznámil, že pozici v čele strany obhajovat nebude. Jediným kandidátem je Bursík. Pokud právě on a jeho lidé získají rozhodující vliv, bude to podle Beránka špatně.

Samotní Zelení mají totiž šanci získat ve sněmovně jen 5 až 6 procent hlasů, tedy pouhých 5 mandátů, tvrdí Beránek: "Tady v příštím volebním období hrozí změna volebního systému a myslím, že naším politickým úkolem je udělat vše pro to, aby se politický systém neuzavíral. Pro mne ta alternativa pro parlamentní volby je spíše ve vytváření aliance zelených a liberálů. "

Spory ve straně vedly v posledních dnech několik funkcionářů k jejímu opuštění. Ze Strany zelených vystoupili například místopředsedkyně Jana Ulbrychová, šéf kampaně před loňskými volbami do Evropského parlamentu Ivo Kropáček, bývalí členové předsednictva Milan Smrž a Tomáš Tožička a někdejší předsedkyně brněnské organizace Dita Horová.

Zelení mají v současném parlamentu jednoho zástupce a to senátora Jaromíra Štětinu. Květnový průzkum preferencí pak ukázal, že by jim svůj hlas dalo 2,8 procenta voličů.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme