Zelení volí předsedu. Kandidát Jadrný před volbou odstoupil

Zelení právě teď volí předsedu své strany. Vybírat budou ze tří kandidátů. Velké šance zůstat v čele zelených má úřadující předseda Ondřej Liška, protikandidáty mu budou bývalý místopředseda republikové rady Matěj Stropnický a Jan Linhart.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší předseda SZ Martin Bursík při svém projevu k delegátům. | Foto: Tomáš Adamec

Původně se ucházeli o post předsedy Strany zelených čtyři kandidáti. Až dnes dopoledne potvrdil svoji kandidaturu liberecký delegát Josef Jadrný, který patří k vnitrostranické opozici. Jadrný ale od účasti ve volbě odstoupil, aby neubíral hlasy Matěji Stropnickému. Před chvílí dozněly projevy kandidátů, kde od těch v uvozovkách opozičních zazněla slova ktritiky na současnou politiku strany a volání po návratu k původnímu volebnímu programu zelených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na sjezdu Strany zelených před volbou vedení na Rádiu Česko popsal Ondřej Černý

Ondřej Liška by chtěl v případě vítězství ve volbách získat silný mandát. "Protože nás čekají velmi obtížné měsíce. Já chci přivést zelené zpátky do Poslanecké sněmovny. A k tomu potřebuji souhlas a mandát od celé strany," řekl Radiožurnálu.

Dodal zároveň, že chce, aby nové předsednictvo bylo týmem. "Aby tam nebyli solitéři, ale lidé, kteří jsou se zelenou ideou spojeni a dlouze a jsou zkušení. Snad se to podaří," řekl Liška.

Konflikt se nečeká

Stropnický nečeká v soutěži s Liškou o předsednické křeslo vyostřenou atmosféru. "Já s Ondřejem Liškou tak úplně neválčím. Určitě to není taková éra, co bylo mezi Danou Kuchtovou a Martinem Bursíkem. My spolu osobně vycházíme docela dobře. Ale ten důraz, jako kdyby se trochu vytratil ze směřování strany za poslední půlrok. Myslel jsem, že bude snaha více se odstřihnout od předchozího působení ve vládě," uvedl.

Matěj Stropnický stále nemá rozmyšlené, zda v případě neúspěchu bude kandidovat na post místopředsedy. Ondřej Liška je naopak ochotný spolupracovat s kýmkoli v předsednictvu, koho zvolí sjezd.

Jan Linhart z Pardubického kraje už dopředu avizoval, že chce stranu ukotvit ve středu a vrátit se k tématu kvality života. Delegátům nabízí zkušenosti z komunální politiky

Na sjezd přijela i Dana Kuchtová, která byla v souvislosti s vnitrostranickými spory vyloučena, se dnes v Brně také objevila s tím, že chce podpořit Stropnického a další kritiky současného předsednictva. V jednacím sále zasedl jako delegát i manžel další vyloučené členky strany Olgy Zubové - Vladimír Zubov.

Volit se budou i místopředsedové

Očekává se, že 1. místopředsedou se stane František Pelc, náměstek ministra životního prostředí a bývalý poslanec Unie svobody. Jeho, podobně jako ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou, která kandiduje na pozici řadové místopředsedkyně, velmi podporuje bývalý předseda zelených Martin Bursík.

Jejich zvolení dal jako jednu z podmínek, aby se případně vrátil do politiky a vedl pražskou kandidátku zelených v květnových volbách do poslanecké sněmovny. Závěrem dnešního jednání by měla být volba Ústřední revizní komise strany.

Zítra mají delegáti na programu změnu stranické ústavy, tedy Stanov. Návrh počítá s tím, že širší vedení strany - republiková rada - bude voleno jiným způsobem než dosud a nebude mít napříště vlastní předsednictvo.

Jde o změnu, kterou se na loňském teplickém sněmu nepodařilo prosadit tehdejšímu předsedovi Martinu Bursíkovi. Změna stanov zahrnuje návrh, aby se sjezd konal každý rok - jednou jako volební, podruhé jako programový

Milan Kopp, Ondřej Černý, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme