Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky

Republiková rada Strany zelených vyloučila čtyři kritizující členy, kteří se podepsali pod vnitrostranickou frakci Demokratická výzva. Jsou to poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, bývalá ministryně školství Dana Kuchtová a člen strany Martin Čáslavka. Potvrdila tak páteční rozhodnutí revizní komise strany, že frakce porušuje stanovy zelených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková přicházejí na zasedání Republikové rady SZ

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková přicházejí na zasedání Republikové rady SZ | Zdroj: ČTK

Pětadvacet členů republikové rady rozhodlo po napjatém jednání v Praze poměrně jasným poměrem. Pro odchod Zubové se vyslovilo 21 z nich, Jakubkovou a Čáslavku si ve straně nepřálo 20 hlasujících. Vyloučení Kuchtové podpořilo 18 členů.

"Pro nikoho z nás toto nebyl příjemný moment, snažili jsme se mu do poslední chvíle vyhnout. Strana zelených jede dál, máme velmi dobrý základ stranického programu, sestavili jsme velmi silnou kandidátku a věříme, že tenhle, byť nepříjemný moment v našem vývoji nám umožní znovu se nadechnout a oslovit veřejnost a získat podporu ve volební kampani," uvedl po jednání šéf strany Martin Bursík.

Podle něj byly hlavními argumenty pro vyloučení Zubové a Jakubkové fakt, že se loňským podzimním vystoupením z poslaneckého klubu fakticky distancovaly od stranické politiky. "V parlamentu vystupují proti klubu strany a také proti ministrům za Stranu zelených, vystupují v rozporu se stanovami jako poslankyně frakce," řekl Bursík.

Vyloučení členové strany rozhodnutí republikové rady označili za "konec demokracie ve Straně zelených". Podle Věry Jakubkové chtěl Bursík jejich vyloučením posílit svou slábnoucí pozici ve straně. "To vylučování probíhalo podle mě v atmosféře strachu. Bylo to uděláno tak, aby to lidé viděli, že i takovou ikonu jako Dana Kuchtová mohou ze strany vyloučit. Martin Bursík cítí, že se mu Strana zelených drolí pod rukama a snaží se zabránit dalším frakcím ve straně," uvedla Jakubková.

Martin Čáslavka podotkl, že současný stav je důsledkem loňského sjedu zelených v Teplicích. "Republiková rada přišla o 20 členů v září na teplickém sjezdu, které odvolal pět minut před koncem sjezdu proti dohodě, kterou jsme v kuloárech udělali. Od té doby funguje republiková rada tímto neuvěřitelným silovým způsobem pouze podle notiček, které dostanou od předsednictva," řekl Čáslavka.

Při dnešním jednání Bursík nabídl Kuchtové a Čáslavkovi ještě možnost, za jakých podmínek by mohli ve straně zůstat. Museli by zrušit vnitrostranickou frakci, přestat vystupovat v médiích, vyjádřit respekt k výsledkům stranického sjezdu a respektovat vyloučení obou neposlušných poslankyň. To Kuchtová s Čáslavkou odmítli.

Obě poslankyně ještě dopoledne před jednáním republikové rady avizovaly, že jejich případné vyloučení neznamená, že by se chystaly spolupracovat s opozicí. Jakubková zdůraznila, že se Zubovou koalici opustit nehodlají.

"My nemáme žádný důvod odcházet z koalice nebo ji nepodporovat do té doby, pokud koalice bude plnit programové prohlášení vlády. To je věc, pro kterou já jsem vládě dala důvěru. Jestli vládu potopíme, tak podle mě otázka stojí jinak: Měli by se ptát Martina Bursíka, Mirka Topolánka, proč dochází k vylučování za vlastní názory ve Straně zelených. Oni chtějí potopit vládu?" prohlásila Jakubková.

Také Olga Zubová potvrdila, že i bez legitimace Strany zelených zůstávají koaličními poslankyněmi. "Nepřemýšlíme o tom, zda budeme poslankyněmi, které budou nějakým způsobem spolupracovat s opozicí. My jsme i nadále koaličními poslankyněmi. A o tom, jestli budeme dál spolupracovat s touto vládou, o tom ať rozhodne sama vláda, jestli má zájem spolupracovat s námi," uvedla Zubová.

Frakce Demokratická výzva vznikla koncem ledna. Sdružuje vnitrostranické kritiky předsedy strany Martina Bursíka. Vztahy mezi vedením zelených a členy frakce se vyhrotily při schvalování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Spekuluje se také o tom, že členové Demokratické výzvy chtějí založit novou politickou stranu. Jakubková to však důrazně popřela.

K tématu si přečtěte také:
Kandidátku zelených do eurovoleb Kateřina Jacques nepovede
Kritici vedení Strany zelených založili vnitrostranickou platformu
Zelené ,rebelky' Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu
Zelení ukončili sjezd rozkolem, tábory se nesmířily
Stranu zelených ovládli Martin Bursík a jeho lidé
Rozpor ve vedení Strany zelených se vyostřil
Šéf Strany zelených už ve vedení nepočítá s Danou Kuchtovou

Vyloučená Dana Kuchtová byla hostem Ranního interview Radiožurnálu. Rozhovor najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

S předsedou Strany zelených Martinem Burskem budeme mluvit ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Poslouchejte od 17.35!

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme