Zelení zvažují volit do čela strany zároveň muže i ženu

Zelení na svém dvoudenním celostátním sjezdu v Pardubicích diskutují o stovkách návrhů na změnu stanov. Jedním z nejzajímavějších podnětů je volit do čela strany společně muže a ženu, a to kvůli genderové vyrovnanosti. Potvrdil to předseda této neparlamentní strany Ondřej Liška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd Strany zelených zahájil předseda Ondřej Liška. | Foto: Tomáš Adamec

„Jedna z případných změn byla například možnost zavedení spolupředsednictví po vzoru německých zelených. To znamená, že by v čele strany stanuli muž a žena. To, jestli to projde, je zatím naprosto nejisté. Nicméně mnohem podstatnější změny se týkají například posílení role vnitrostranických referend, zavedení tvrdých kvót. To znamená, že by už nebylo pouze doporučující, ale závazné, aby na každé kandidátce Strany zelených minimálně jedna třetina byla osob opačného pohlaví. To znamená buď žen, nebo mužů,“ řekl Ondřej Liška.

Každý člen nebo příznivec Strany zelených by měl měsíčně posílat do stranické pokladny sto korun. Také tento návrh probírají Zelení na svém sjezdu v Pardubicích. Podle Ondřeje Lišky zvyšuje tento systém financování důvěryhodnost strany.

„My tomu tady říkáme pracovně obrozenecký program. I obrozenci si postavili svoje Národní divadlo z velké části sami z vlastních příspěvků. My si myslíme, že to zvyšuje legitimitu, autenticitu naší politiky a lidem to ukazuje, že má smysl v dnešní době, kdy kandidují různí oligarchové, kdy politiku ovládají různá ekonomická bratrstva, že je možné ji dělat an čistých základech,“ vysvětlil Ondřej Liška.

Eva Presová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme