Začíná sezona zeleninových bedýnek. Ceny jsou podobné, zákazníci jsou přesto s objednávkami opatrní

Drobným pěstitelům začíná sezona takzvaných zeleninových bedýnek. Rozvoz lokálních výpěstků přímo domů k zákazníkům zažil v posledních letech velký boom. Přispěla k tomu i pandemie koronaviru. Letos už ale vlna nadšení podle některých farmářů mírně opadla. Lidé víc šetří a zeleninu bez chemie si také častěji pěstují sami.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okurky, farma, sklizeň, bedýnka, zelenina, pěstování

K oblíbenosti zeleninových bedýnek přispěla také pandemie koronaviru | Zdroj: Profimedia

Pěstitel Petr Gola nahlíží do foliovníku mezi políčky na okraji Olomouce Hejčína. První rozvozy zeleniny, která v nich roste, začnou v květnu. Zelinář v tuto chvíli přijímá objednávky na celou sezonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná sezona zeleninových bedýnek. Ceny jsou podobné, zákazníci jsou přesto s objednávkami opatrní

„Lidé platí na celou sezonu dopředu. My jim garantujeme, že ta zelenina bude,“ uvádí Gola. „Jedna bedýnka vyjde na 385 korun a vychází to kolem 10 tisíc korun za rok v případě, že odebírají každý týden,“ popisuje.

Většinou ale odebírají jednou za 14 dní, což pro průměrnou rodinu stačí, a to vychází na pět tisíc korun,“ dodává Gola.

Ceny za bedýnky Gola udržel na loňské úrovni. Stálých zákazníků má dostatek, těch nových se už ale nehlásí tolik jako v předchozích letech.

Toho, že ten největší zájem o zeleninové bedýnky z doby covidu mírně ochladl, si všímá třeba i pěstitel z Brodku u Přerova Jakub Špunar. „Lidi šetří. Říkají, že letos budou víc pěstovat na zahrádkách,“ tvrdí.

Obavu z toho, že by všechny svoje výpěstky neprodali, drobní zelináři přesto nemají.

Poslechněte si celou reportáž Jany Beránkové v audiu v horní části článku.

Jana Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme