Železničáři hrozí stávkou

Ministr dopravy Jaromír Schling na dopoledním jednání nepřesvědčil odborové předáky o tom, že bude dostatek peněz na výplaty. Podle Odborového sdružení železničářů stát dluží opravárenským a stavebním firmám 6 miliard korun, a ohroženo je proto vyplácení mezd zaměstnancům těchto firem, které byly dříve součástí drah a jejich zaměstnanci jsou i nyní členy odborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odborového předáka Jaromíra Duška chtějí jeho lidé od Schlinga záruky, že dráhy tyto peníze dostanou: "My bychom měli říci asi tolik, že bychom potřebovali garance a jednotlivé termíny, za kterých budou prostřednictvím Českých drah zajištěny prostředky, které měly být už v průběhu roku ze státního fondu dopravní infrastruktury doručeny nebo které měly jít přímo z kapitoly Ministerstva dopravy a spojů."

Odboráři se proto podle jejich předáka Jaromíra Duška na dopolední schůzce snažili přimět ministra Schlinga, aby stát svému závazku dostál. "Měli jsme v současné době mít už zhruba 6 miliard korun na investice, které v řadě případů už proběhly, a firmy, které tuto práci odvedli, za ni nedostali od Českých drah zaplaceno. V těchto firmách pracují kolegové, kteří jsou členy našeho svazu. Tyto firmy a tedy i naši kolegové nedostávají peníze a tam hrozí, že nebudou vyplaceny mzdy."

Ministr dopravy odborovým předákům řekl, že vláda se snaží řešit problémy, které vznikly opožďováním příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury, a tím i jeho plateb drahám. Jaromír Schling přislíbil rychlou nápravu, ovšem železničáři jeho slovům příliš nevěří a jsou připraveni na okamžité vyhlášení stávky. Prvním nejpravděpodobnějším termínem je 15. říjen. Záleží ale na tom, jak budou vyplaceny mzdy.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme