Za prvních sedm měsíců 740 nehod na železnici. Stát chystá bodový systém pro strojvůdce i kontroly

V prvních sedmi měsících letošního roku se na železnici stalo 740 nehod a incidentů, což je o necelých 15 procent více než za stejné období loni. Vážná byla situace zejména v prvních měsících, naopak v květnu a v červnu mimořádných událostí ubylo. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Letos přibylo také střetů na železničních přejezdech.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:45 3. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet vlaku s dodávkou na Rakovnicku | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Přibývá i střetů na železničních přejezdech. Za prvních sedm měsíců tohoto roku jich bylo už 116, zranilo se při nich skoro šedesát lidí. „Za prvních sedm měsíců letošního roku Drážní inspekce evidovala už 116 střetnutí na železničních přejezdech, při kterých zemřelo 23 osob. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o 20% nárůst v počtu mimořádných událostí a 15% nárůst v počtu usmrcených,“ řekl Radiožurnálu mluvčí inspekce Martin Drápal.

V Brně u hlavního nádraží se srazily dva vlaky. Zraněno bylo nejméně 21 lidí

Číst článek

Nejhorším měsícem letošního roku co do počtu mimořádných událostí na železnici byl zatím březen, kdy inspektoři museli řešit 117 incidentů. Nejtěžší nehodou byla srážka dvou vlaků v Brně z kraje března, při které se zranilo 23 lidí a škoda přesáhla půl milionu korun.

Nárůst počtu nehod železničáři zaznamenali i v lednu, únoru a v dubnu, kdy se meziroční nárůst incidentů pohyboval až k téměř 30 procentům. V posledních dvou měsících pololetí naopak přišel meziroční pokles zhruba o deset procent. Podle odborníků jde o návrat do normálu.

Kvůli nárůstu nehod zavedl stát i dopravci několik opatření. Začal připravovat nový bodový systém pro strojvůdce, kteří by měli za časté prohřešky dostávat sankce. České dráhy zase zpřísnily kontroly strojvedoucích a provedly i stovky mimořádných kontrol.

Dopravce uvedl, že kontroly žádná systémová pochybení nezjistily a ve většině případů šlo o individuální selhání.

Bodový systém

Stát kvůli nehodám začal připravovat nový bodový systém pro strojvůdce, který by je měl sankcionovat za časté prohřešky.

Nehody na silnicích

Dopravní nehody se týkají i českých silnic. Za prvního půl roku 2019 se například podle statistiky stalo 58 203 dopravních nehod, při kterých zemřelo 278 lidí.

Další připravovanou novinkou je kontrola volného času strojvedoucích, což by mělo zamezit situacím, kdy strojvedoucí místo povinného odpočinku jezdí pro jiného dopravce.

Letos přibylo také střetů na železničních přejezdech, ať už s automobily, lidmi nebo jinými překážkami. V pololetí se jich stalo 92, meziročně o 11 procent více. Zemřelo při nich 13 lidí.

Správa železniční dopravní cesty letos investuje do zabezpečení železničních přejezdů desítky milionů korun. Organizace nedávno oznámila, že chce do roku 2023 vybudovat na téměř všech přejezdech na silnicích první třídy závory. Do konce letošního roku budou závory na 132 ze 164 přejezdů.

Nerespektování výstražných signalizačních světel na přejezdu, dokonce v podání policisty, zachytil nedávno na kameru muž u Račic na Litoměřicku:

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme