Senátoři nechtějí povolit kácení zdravých stromů v blízkosti kolejí. Podle strojvůdců jsou nebezpečné

Federace strojvůdců upozorňuje na nebezpečné stromy u železničních tratí. Podle jejích statistik jich loni na koleje spadlo celkem 612. Pravidla pro zeleň u trati zpřísňuje novela zákona o drahách - tu ale senátoři vrátili sněmovně. Vyškrtli z ní větu o tom, že jsou nebezpečné všechny stromy, které můžou kvůli své výšce dopadnout na trať, protože podle senátora Zdeňka Nytry (ODS) není nutná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Federace strojvůdců právě zdravé stromy tvoří 90 procent těch, které na železnici spadnou. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senátoři nechtějí povolit kácení zdravých stromů v blízkosti železničních tratích. „Domníváme se, že stačí pouze první věta novely, že ty nebezpečné stromy, nahnuté, podmáčené má právo odstranit. Ale zdravý strom tam prostě zůstane. V tom znění, které přišlo z poslanecké sněmovny, je každý strom jenom svoji výškou nebezpečný, což se nám zdá zase přehnané,“ řekl k novele Nytra s obavou, že by kolem železnice vznikly pásy zcela bez stromů.

Prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic prosazuje, aby kolem trati rostly kusy jen tak vysoké, které by v případě pádu nezablokovaly koleje. „Já se ztotožňuji s tím, že je třeba chránit přírodu, ale tady si myslím, že lidské životy nás strojvedoucích ale i cestujících by měly být prioritní. Když tam bude strom, který je vysoký třicet metrů a bude čtyřicet metrů od kolejí, tak ať tam klidně stojí,“ myslí si Vondrovic.

Podle Federace strojvůdců právě zdravé stromy tvoří 90 procent těch, které na železnici spadnou. Poslanci se novelou o drahách budou znovu zabývat 26. listopadu.

Eva Šelepová, Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme